Bulldogs valmistautuu kauteen
Bulldogs - 11.05.2009 23:07
Ensi kaudella II-divisioonassa pelaava Bulldogs Sipoo valmistautui amerikkalaisen jalkapallon tulevaan kauteen kohtaamalla harjoitusottelussa Helsinki 69 ´ersin. Ennakkoon ajateltuna viime kauden päätteeksi I-divisioonaan nousseen 69:n ja edellisen kesän tulosten perusteella helsinkiläisten olisi pitänyt nuijia junioreita täynnä oleva Bulldogs maan rakoon. Niin ei nyt sitten päässyt käymään, koska Koirat ei menneitä muistellut ja juoksupelejä käyttämällä ja muutaman heiton sävyttämänä tehtailivat kolme maalia ja kaksi onnistunutta lisäpistettä. Vastaavasti enemmän heittoja yrittänyt vastustaja pääsi kerran sipoolaisjoukkueen maalialueelle ja lisäpisteyrityksessä 69´ers epäonnistui.
Peli päättyi siis numerollisesti 20-6 Sipoolle. Molemmilta joukkueilta puuttui pelaajia ehkä saman verran. I-divisioonassa pitää rosterin olla kuitenkin syvempi, jos siellä meinaa pärjätä. Se alkaa tätä nykyä olla todella kova kilpasarja, eikä muutaman pelaajan poissaolo saa kovin paljon vaikuttaa. Ykkösessä alkaa myös olla lähes joka joukkueella kovan tason amerikkalaisvahvistuksia. Sellaista on myös 69 hankkimassa, mutta mitään sopimuksia ei ole vielä kirjoitettu. "Sixtareilla"on tälle kaudelle kyllä runsaasti juuri lajin aloittaneita, kun taas Bulldogsin juniorit ovat pelanneet lajia jo monta vuotta. Bulldogsin linjapeli oli myös melko hyvässä kuosissa.
Sipoon D-juniorit aloittavat urakkansa tiistaina 12.5. tiistaina Helsinki Roostersia vastaan. SM-sarjaa junioreista pelaavat B-,C- ja D-nuoret. E-nuoret pelaavat turnauksia.

