Cavalier - Tanssikanava

Tanssiurheiluseura Cavalier ry. on järvenpääläinen 20.1.1982 perustettu tanssiseura. Seura tarjoaa erilaisia tanssiharrastuksia kaiken ikäisille. Päälajimme on kilpatanssi, mutta paritanssien saloihin voi myös tutustua tanssiklubi-tunneilla. Kilpatansseja ovat vakiotanssit: hidas valssi, tango, wienin valssi, foxtrot, ja quickstep sekä latinalaiset tanssit: samba, cha-cha, rumba, baso doble ja jive.
Kilpatanssin voi aloittaa minkä ikäisenä tahansa! Tanssiklubi antaa perustaidot eri seuratanssien hallintaan. Bailatino tarjoaa vauhdikasta menoa ja kunnon kohotusta lattarimusiikin tahdissa. Bailatino-tunnille ei tarvitse paria vaan siellä fiilistellään täysillä ilman partneria.
Lasten tanssijalka vipattaa joko kilpatanssitreeneissä, tehotytöt-tunneilla tai tanssileikkikoulussa. Cavalierin kilpatanssijat ovat menestyneet loistavasti aina. Seurassa on useita huipputason yleisen- ja senioriluokan pareja sekä monia tähtiainesta olevia lapsipareja!

 

Jukka ja Heli Väisänen pokkasivat kultaa Ikämestaruuskilpailuista

Cavalier - Tanssikanava - 16.05.2010 20:21

Suvi-Maria Knuutinen

Jukka ja Heli Väisänen pokkasivat Seniori 1 Rising Star kultaa vakiotansseissa. (Kuvaaja: Suvi-Maria Knuutinen)
Jukka ja Heli Väisänen pokkasivat Seniori 1 Rising Star kultaa vakiotansseissa. (Kuvaaja: Suvi-Maria Knuutinen)

Vakio- ja latinalaistanssien
Ikäkausimestaruuskilpailut
tanssittiin tänä vuonna
Kirkkonummella 15-16.5.

Suomen Tanssiurheiluliitto
oli myöntänyt kilpailut
12-vuotiaan Kirkkonummen
TanssiDansin järjestettäväksi.
Kaksipäiväinen kilpailutapahtuma
kokosi Kirkkonummen
Varuboden Areenalle
yli 300 tanssiparia.
Cavalierin edustus kisoissa
oli viidenneksi suurin,
jopa 14 paria.

Ensimmäistä kertaa
Cavalierin historiassa
SM-palkintopallilla
nähtiin peräti kaksi
seuran edustusparia.

Sunnuntaina Cavalierin
Jukka ja Heli Väisänen
tanssivat puhtaalla ykkösrivillä Seniori 1 Rising Star-luokan vakiotansseissa voittoon.
Luokkaan osallistui 16 paria.
Lauantain latinalaistansseissa he tanssivat pronssille
yhdeksäntoista parin joukosta.

Lauantaina Jari ja Anne Redsven tanssivat hopealle
Seniori 2 vakiotanssien SM-kilpailuissa, jossa
Asko ja Elisa Tuunanen sijoittuivat pronssille.
Luokkavoitto meni Jouko ja Heljä Leppälälle Tampereelle.
Samassa luokassa Kari Leminen ja Maarit Vappula tanssivat sijalle 10. ja Jukka ja Irene Salonen sijalle 11.
Peter Lönnqvist ja Anne Petäjä tanssivat ensimmäisen karsintakierroksen sijalle 21,
ollen ensimmäinen karsiutunut pari seuraavalta kierrokselta.
Luokassa tanssi 30 paria.

Juniori 1-ikäsarjassa oli päivän suurin osallistujamäärä, peräti 52 paria. Näiden joukosta Jouni Knaapinen ja Mona Pietilä
sijoittuivat upeasti lattareissa viidennelle sijalle. Vakiotansseissa he tanssivat kolme kierrosta, semifinaalin yhdenneksitoista.
Heidän päivänsä olikin todella pitkä,
sillä ensimmäinen erä tanssittiin jo aamulla puoli yhdeksän jälkeen,
ja vakiotanssien semifinaali oli ohi klo.19.00.
Tanssikierroksia kertyi yhteensä yhdeksän.

Nuorisoluokan vakiotansseihin osallistui Cavalierin tuorein pariyhdistelmä Antton Schukov - Taru Tuomola,
jotka tanssivat ensimmäisissä yhteisissä kisoissaan hienosti kaksi kierrosta, karsiutuen nippa nappa semifinaalista.
Heidän sijoituksensa oli 13:s 31 parin joukosta.
Samassa luokassa Olli Jussila ja Armi Räsänen tanssivat ensimmäisen kierroksen, 29:ksi.
He osallistuivat myös sunnuntain lattarikisaan,
jossa he tanssivat sijalle 25.

Juniori 2 10-tansseihin osallistuivat
Jeremias Knuutinen ja Rebekka Salmela,
jotka tanssivat ensimmäisen kierroksen,
ollen myös ensimmäinen jatkosta karsiutunut pari.
Heidän sijoituksensa oli 22. ja luokassa tanssi 31 paria.

Lapsi 2-luokan Tuomas Toropainen ja Anni Vartiainen
tanssivat kaksi kierrosta sijalle 22.
Johannes Paavola ja Elmalyn Väisänen tanssivat
ensimmäisen kierroksen sijalle 40.
Luokassa tanssi 45 paria.

Lauantaina tanssittiin myös Seniori 3-vakiotanssien SM-kilpailu,
jossa Cavalierin edustusparit tanssivat kaksi kierrosta.
Vesa ja Aila Mikkolainen pyörähtelivät sijalle 13,
Eino Nykänen ja Sirpa Peltola puolestaan sijalle 14.

Sunnuntaina kisattiin myös Seniori 2 SM-lattareissa, joissa
Kari Leminen ja Maarit Vappula tanssivat finaalin kuudenneksi.
Jukka ja Irene Salonen jäivät niukasti finaalista,
sijoittuen seitsemänneksi.
Peter Lönnqvist ja Anne Petäjä tanssivat ensimmäisen kierroksen, sijalle 16-17.
Luokassa tanssi 22 paria.

Seniori 3 SM-lattareissa Vesa ja Aila Mikkolainen tanssivat kahdenkymmenen parin joukosta semifinaalin yhdenneksitoista.

Kirkkonummi, 15.5. Tanssiurheilun Ikämestaruuskilpailut,
Varuboden Areena, järj. Tanssi Dans

Seniori 1 vakiotanssit:
1 / 16 ) Jukka Väisänen - Heli Väisänen 5,0

Seniori 1 latintanssit:
3 / 19 ) Jukka Väisänen - Heli Väisänen 15,0

Seniori 2 SM-vakiot:
2 / 30 ) Jari Redsven - Anne Redsven 10,0
3) Asko Tuunanen - Elisa Tuunanen 19,0
10) Kari Leminen - Maarit Vappula
11) Jukka Salonen - Irene Salonen
21) Peter Lönnqvist - Anne Petäjä

Seniori 2 SM-latin:
6 / 22 ) Kari Leminen - Maarit Vappula 30,0
7 ) Jukka Salonen - Irene Salonen
16-17) Peter Lönnqvist - Anne Petäjä

Seniori 3 SM-vakiot:
13 / 29 ) Vesa Mikkolainen- Aila Mikkolainen
14 ) Eino Nykänen - Sirpa Peltola

Seniori 3 SM-latin:
11 / 20 ) Vesa ja Aila Mikkolainen

Lapsi 2:
22 / 45 ) Tuomas Toropainen - Anni Vartiainen
40 ) Johannes Paavola - Elmalyn Väisänen

Juniori 1 latin:
5 / 52 ) Jouni Knaapinen - Mona Pietilä 19,0

Juniori 1 vakiot:
11 / 52 ) Jouni Knaapinen- Mona Pietilä

Juniori 2 10-tanssi:
22 / 31 ) Jeremias Knuutinen - Rebekka Salmela

Nuoriso vakiot:
13 / 31 ) Antton Schukov - Taru Tuomola
29 ) Olli Jussila - Armi Räsänen

Nuoriso latin:
25 / 30 ) Olli Jussila - Armi Räsänen

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Paikalliset kumppanit

Mikä on poliittinen eliitti

Tarja Halonen ei ole ensimmäinen tasavallan presidentti, joka on käyttänyt nimitystä, poliittinen eliitti. Jo Martti Ahtisaari otti sen sanontoihinsa aikanaan. Jo silloin pohdin, mikä on poliittinen eliitti. Sitä näyttävät muu... Lue lisää »

Paikalliset kumppanit

Mica Vert Day

Verttiskeittaaja Mika Löfgren järjesti Savelan Freestyleparkissa omaa nimeään kantavan verttiramppipäivän launtaina 4.9. ja vaikka itse en henkilökohtaisesti tätä ramppimuotoa harrastakaan, niin tokihan sitä piti käydä katsoma... Lue lisää »

Paikalliset kumppanit

Idästä tulee valo

Vanhat latinistit olivat oppineet helleenisiltä ajattelijoilta kaikkien päivittäin näkemästä ilmiöstä kertovan syvällisen totuuden: Ex Oriente Lux. Aurinkohan nousee idästä ja tuo tullessaan valon pimeään yöhön. Lue lisää »

Urheilukumppanit

JäPSin C-junnut turnausvoittoon Kauhajoella

Järvenpään Palloseuran C-juniorien FC-joukkue otti sunnuntaina arvokkaan turnausvoiton Kauhajoella. Messucupin loppuottelussa JäPS kaatoi HJK Kannelmäen maalein 3-1. JäPSin toinen joukkue AC sijoittui samassa sarjassa kahdeks... Lue lisää »

Urheilukumppanit

LiiKKa-kerho 5-7-vuotiaille alkaa

KeUn ja KePen yhdessä järjestämä, 5-7-vuotiaille tarkoitettu LiiKKa-kerho jatkuu taas Kanniston koululla. Kerhossa on vielä reilusti tilaa uusille innokkaille liikkujille. Lue lisää »

Paikalliset kumppanit

TrashTheDress -Henkisiä hääkuvia

Kaveripariskunta otti aikoinaan yhteyttä ja kysyi kiinnostaisko mua hieman erilainen hääkuvaus ? Kiinnosti kuin kilo karkkia. Lue lisää »

Urheilukumppanit

"Toimittajakurssi" ikäluokkien tiedottajille

Seuran toimistolla järjestettiin tiistai-iltana kaikille ikäluokkien ja joukkueiden tiedottajille tarkoitettu "toimittajakurssi". Kurssilla opetettiin laatimaan selkeitä tiedotteita sekä omaan nettiin että esimerkiksi paikall... Lue lisää »

Paikalliset kumppanit

Vauhtia masiinaan

Luen kirjoja. Viimeksi luin brittikirjailija Richard Masonin Meren huoneissa, jonka mielessäni nimesin tunnottoman tunarin tarinaksi, kun keskiluokan britti yritti siinä olla yläluokkaisen hienotunteinen. Sitä ennen luin 13 ki... Lue lisää »

Urheilukumppanit

KeU myy kaksi kirkkovenettä

Keravan Urheilijat myy kaksi hyvin pidettyä kirkkovenettä hintaan 1800 euroa/kpl. Lue lisää »

Paikalliset kumppanit

Skateboarding back to school

Koulujen alkamisen kunniaksi esittelen mun mielikuvituksettomasta päästä revityn ”Back to school” -henkisen kuvasarjan. Lue lisää »


Keski-Uusimaan kumppanit

Haluatteko kumppaniksi?

Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä.

Jos tunnistatte itsenne, ottakaa yhteyttä ja kertokaa halukkuudestanne lähteä mukaan paikallissivuston kumppaniksi. Kumppanuuden kautta teillä on mahdollisuus saada toiminnallenne lisää näkyvyyttä aivan ilmaiseksi.

Ota yhteyttä, niin kerromme lisää:

laura.liski(a)lehtiyhtyma.fi

tomi.backstrom(a)lehtiyhtyma.fi

 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish