Heli Järvenpäästä runokilpailun voittaja

23.01.2010 8:05

Aino Salonen

Keravan seurakunnan viime syksynä järjestämän valtakunnallisen hengellisen runouden kirjoituskilpailun voittajaksi selviytyi tamperelainen kirjallisuudenopiskelija Heli Järvenpää, 27. Rakkaudesta runouteen -kilpailu järjestettiin uuden hengellisen runouden löytämiseksi.

–Kilpailun suosio yllätti, sillä kirjeitä postitettiin Yhdysvaltoja, Singaporea, Saksaa, Englantia ja Ruotsia myöten, päätuomarina toiminut keravalainen kirjailija ja kirjoittajakouluttaja, FM Kari Saviniemi kertoo.

Lähes neljänsadan kirjeen ja tuhannen runon joukosta erottui Saviniemen mukaan selvästi 24 julkaisukelpoista tekstiä, joista olisi hänen mielestään pienen editoinnin jälkeen ainesta vaikka antologiaksi.

–Kilpailun sato oli niin hyvää, että harkitsemme julkaisun tekemistä. Olisihan se sääli, jos kilpailun sato jäisi vain tämän tilaisuuden anniksi, totesi Keravan seurakunnan tiedottaja Eeva Starck perjantaina Keravan seurakuntakeskuksessa järjestetyssä voittajien julkistamistilaisuudessa.

Kahdeksanhenkiselle tuomaristolle kilpailijat esiteltiin ainoastaan nimimerkeillä. Myös nimimerkkeihin oli Saviniemen mukaan panostettu.

–Parhaiten nimistä jäivät mieleen Eksynyt lammas, Ateisti ja Haikuhemmo, Saviniemi naurahtaa.

Pian humanististen tieteiden kandidaatiksi valmistuva Järvenpää valitsi nimimerkkinsä Jobin kirjasta. Keren-puk on Jobin kolmesta tyttärestä nuorin.

Kilpailuun oli mahdollista osallistua ainoastaan kirjeellä.

–Seuraavana päivänä saattoi samalta kirjoittajalta tulla vielä toinen kirje, jossa haluttiin tehdä muutoksia edellisenä päivänä lähetettyyn versioon, Saviniemi muistelee prosessia.

–Yksi osallistujista kirjoitti, että ”en olisi muuten osallistunut, mutta kun on niin hyvät palkinnot.”

Kilpailun voittajan Keravan seurakunta palkitsi tuhannella eurolla. Jaetulle toiselle sijalle yltäneet keravalainen Jenni Harjunpää, 24, ja mänttäläinen Teemu Paarlahti, 47, palkittiin kumpikin viidelläsadalla eurolla.

Nimimerkillä Stella Artois kilpailuun osallistunut East Yorkshiressa Englannissa työskentelevä keravalainen Harjunpää kertoo kirjoittaneensa runoja jo pitkään, vaikkei olekaan aikaisemmin saanut tunnustusta hengentuotteistaan.

–Aina kannattaa yrittää. Ei pelkästään rahan, vaan myös kilpailun takia, tuore humanististen tieteiden kandidaatti tuumii.

Suomen kirjallisuutta Tampereen yliopistossa opiskeleva Järvenpää kertoo käyttävänsä palkintorahansa kirjoittamiseen.

–Palkinnon turvin minulla on varaa kirjoittaa vähän lisää, kirjailijan työstä haaveileva Järvenpää hymyilee.

–Kirjoittaminen on vain sellainen juttu, josta ei pääse irti.

Teini-iästä saakka runoja rustannut Järvenpää tekee lisäksi sanoituksia pop-folkia esittävälle Olka-yhtyeelle, jonka laulusolisti hän myös on. Yhdessä ystävänsä Salla-Maaria Suuriniemen kanssa Järvenpää muodostaa draamakaksikon Talita kuum!

Draamakaksikon perusajatus on ”halu ylistää Jumalaa niillä lahjoilla, jotka Hän on meille antanut”

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta


Urheilu-uutiset

Luvian Kiekko-82 heittää Haukoille kovan haasteen

Lauantaina käynnistyvät ringeten SM-välierät tarjoavat heti keskiuusmaalaisittain haarukkapalan, kun Haukat saa Järvenpäähän vieraakseen Satakunnasta maineikkaan Luvian Kiekko-82:n.Viidesti SM-loppuottelussa ollut ja kolmesti... Lue lisää »

Ihmiset

Vanhukset ylös, ulos ja liikkumaan!

Järvenpääläinen Juhana Sairanen innostui laskettelusta kypsällä iällä. Seitsemänkymppinen mies kertoo harrastaneensa lajia 15–20vuotta. Sairasen mielestä kaikkien vanhusten pitäisi liikkua enemmän. Miehen mukaan moni hänen ikä... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Scandic-ketju osti Järvenpään Rivolin

Pohjoismaiden johtava hotelliketju Scandic osti eilen Next Hotels Finland Oy:ltä kolme hotellia. Kaupassa Scandicin omistukseen siirtyvät Järvenpäässä sijaitseva hotelli Rivoli, Riihimäelle sijaitseva hotelli Linnea ja Lahdess... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Senioritanssi vie mukanaan

Hyrylässä Mäntymäellä tanssitaan senioritansseja isolla ja iloisella joukolla. Tanssi on vienyt mukanaan myös niiden ohjaajan Eva Suutarin.Lue lisää perjantain Keski-Uusimaasta. Lue lisää »

Kaikki uutiset

Keravan yrittäjät uskovat vievänsä asiakkaat Järvenpäästä

Keravalle on nousemassa kauppakeskus, jonka sen rakentaja sanoo olevan niin viihtyisä, että se voi tyhjentää asiakkaat Järvenpäästäkin.Tulossa onkin yhteinen olohuone seuraavaksi 30 vuodeksi, mainosti Pasi Nieminen SRV:ltä tul... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Kaahari haluaa olla kingi

Nuori kaahari haluaa olla kingi niin tyttöjen kuin kavereiden silmissä. Asema horjuu, joten sitä on varmennettava joka päivä. Eli kaahailu jatkuu.Näin luonnehtii kaaharia valtiotieteiden tohtori Heli Vaaranen, jonka väitöskirj... Lue lisää »

Kaikki uutiset

”Kuopan pohja on saavutettu”

Uudenmaan Yrittäjien, Finnveran ja ELY-keskuksen organisoimasta kyselystä käy selvästi ilmi, että Kuuma-kuntien alueella toimivien pk-yritysten luottamus suhdanteiden paranemiseen on tosiasia.Kuuma-kunnissa pk-yritysten suhdan... Lue lisää »

Urheilu-uutiset

Vierumäen tuleva toimitusjohtaja tuntee tarkasti työympäristönsä

Sipoolainen Heimo Hakkarainen toimii pian kansanterveyden ja kilpaurheilun näköalapaikalla. Hänet on nimitetty Suomen Urheiluopiston Kannatusosakeyhtiön ja Vierumäki Country Club Oy:n toimitusjohtajaksi.–Tehtävä on ainutlaatui... Lue lisää »

Paikalliset kumppanit

Hätäkeskus Keravalle

Sadepilvellä voi olla hopeareunus, ovat kertoneet myönteisesti murheita ajatelleet ihmiset. Voisin myös uskoa, että auringonpaistekin saa aikaan ihosyövän, kun olen kuunnellut uutisia hätäkeskuksen sijoittumisesta Keravalle. Lue lisää »

Kaikki uutiset

Tulevaisuus on yritteliäiden nuorten

Yrittäjä tekee enemmän työtä kuin palkansaaja, mutta tienaa myös enemmän. Tulevaisuuden verkostoituneessa Suomessa yritteliäs pärjää aina vain paremmin.Yrittäjiä myös tarvitaan eläkkeelle lähtevien tilalle kymmeniä tuhansia lä... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Bastukärrin rakennustyöt etenevät hyvällä vauhdilla

Sipoon Bastukärriin nousevan S-ryhmän logistiikkakeskuksen rakennustyöt on saatu hyvin vauhtiin. Marraskuussa aloitetut työt ovat edenneet suunnitellusti lukuunottamatta geoenergianporauksen pientä viivästystä.S-ryhmän on tark... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Rattijuoppo pakeni poliisia Keravalla

Keskiviikon vastaisena yönä poliisipartio pysäytti henkilöauton, jota kuljetti ajo-oikeudeton mies. Kuljettajalle rapsahti rangaistusvaatimus kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Auton kyydissä oli miehen lisäksi viisi muut... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Keravan ykköspomon värillä onkin väliä

Kerava hakee eläkkeelle siirtyvän Rolf Paqvalinin seuraajaksi innovatiivista uutta kaupunginjohtajaa, joka on valmis jatkamaan Keravan menestystarinaa.Korkealentoinen hakuilmoitus saa kuitenkin heti kättelyssä poliittista väri... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Lapset hiihtävät kilpaa Kellokoskella

Kellokoskella järjestetään lasten hiihtokilpailu sunnuntaina 14.3. kello 12 alkaen. Kisapaikkana on Ruukin ala-asteen puistoalue. Ohjelmassa lasten hiihtokilpailu perinteisellä hiihtotavalla ja väliaikalähdöllä (P&T 2004–2... Lue lisää »

Kaikki uutiset

Vaunukankaan koulun palo maksoi 666 000 euroa

Toissa vuoden vaihteeseen ajoittunut Vaunukankaan koulun ilkivaltainen palo tuli maksamaan kaiken kaikkiaan 666 000 euroa. Tästä summasta kunta sai vakuutusyhtiöltä 486 000 euron korvauksen, mutta sille jäi maksettavaa silti 1... Lue lisää »

Kolumnit

Tyttöjen alistaminen alkaa päiväkodista

Tämä on tositarina suomalaisesta arjesta: Isä tuo itkevän pikkupoikansa päiväkodin johtajan puheille. ”Poikani kunniaa on loukattu hänen sukunsa edessä”, isä sanoo. Poika on kertonut isälleen päiväkodin arjesta. ”Poikaani ei s... Lue lisää »

Urheilu-uutiset

Kakkonen tähtäimessä

Järvenpääläisessä jalkapallossa palataan ajatteluun, jossa JäPSillä on oma sinipaitainen miesten edustusjoukkue.Neljä vuotta sitten Järvenpään Palloseura lähti seurana mukaan Pallokerho Keski-Uusimaahan, josta oli tarkoitus te... Lue lisää »

Kolumnit

Maito maistuu ja järki seisoo

Kenen maitoa juot, on kysymys, joka on notkahduttanut järjenkäytön kuin Turun Myllysilta. Valion maito on 100 prosenttisesti suomalaista ja Arla-Ingmannin 80 prosenttisesti. Suomalainen kuluttaja kohtaa siis hyvin pienellä tod... Lue lisää »

Viikkouutiset

Otetta elämään omista voimavaroista

Kellokoskelainen Terttu Kanninen haluaa auttaa ihmisiä parantamaan elämänlaatuaan ja hyödyntämään vahvuuksiaan.Hänellä on pitkä kokemus mielenterveystyön alalta. Koulutukseltaan Kanninen on sosiaalikasvattaja ja sosionomi. Hän... Lue lisää »

Viikkouutiset

Ihan sama

Vaikka kuinka ajattelen tulevani toimeen ihan millaisten ihmisten kanssa tahansa, niin ei. On semmoinen yksi ihmisryhmä, johon menee äärimmäisen helpolla hermo.Ne on niitä Ihan Sama-tyyppejä. Henkilöitä, joilla ei tunnu oikeas... Lue lisää »


Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish