Päivän puheenaihe

Lepolaan pääsee kohta asfalttikatua pitkin

Kunnallistekniikka alkaa olla valmis Lepolan ensimmäisille rakentajille. Leveä Lepolanväylä vie Sipoontieltä alueelle, johon nousee aikanaan satojen asuntojen kaupunginosa. Alueelle rakennetaan ensimmäisten joukossa kaupungin oma vuokratalo. Nyt rak... Lue lisää »


Kaikki keskustelut

 
Aiheittain » Aihe vapaa » Hyrylän 2-kaistaiset ympyrä liittymät.

Hyrylän 2-kaistaiset ympyrä liittymät.

Tietääkö ja osaako joku selvittää kuinka ajetaan (selvitään) oikeaoppisesti koskenmäeltä tultaessa keski-uusimaan liikenne ympyrään ja matkattaessa Järvenpään suuntaan.
Ps. lueskelin tämän lehden viime syksyn keskusteluja ko. aiheista,sieltä ei löytynyt oikein muuta valaistusta asiaan kuin opettemalla ajamaan liikenne ympyröissä,tai luopumalla autosta,ja ajamalla taxilla.

05/06/2010 12:02 pm, ympyrään ajava ? | Ilmoita asiaton viesti

Helsingistä järvenpään suuntaan ajaessa molemmat kaistat menee suoraan ja vasenta käyttäen pääsee hämeentielle. Ei oikeata kaistaa niin kuin aika moni olettaa (muutamat kylki kolhut läheltäpiti tilannetta kokenut).

Toisessa ympyrässä monesti väistellyt kun vasenta kaistaa tulee auto keskustasta ja vaihtaa kaistaa juuri ulostulon kohdalla oikeaan kaistaan järvenpäähän päin mennessä.
Siihen on rakennettu hieno ryhmitymiskaista juuri tuon tilanteen välttämiseksi.

Tarrttis varmaan pitää 20 vuotta kortin omistaneille ympyräajotunti??? Eihän silloin ympyröitä ollutkaan.



06/06/2010 3:49 pm, oikeassa? | Ilmoita asiaton viesti

Jos keskustasta tulee, niin kaistaa kannattaa vaihtaa tosiaan vasta ympyrän jälkeen. Kun pääset vasemmalle ("sisemmälle" kaistalle, niin sitä pitkin pääsee tässäkohtaa pois ympyrästä. Ruuhka-aikaan sen vauhdin kanssa saa olla tarkkana, ettei ympyrän jälkeen yritä sujahtaa väliin liian hiljaa, eikä liian lujaa.

07/06/2010 6:34 am, Todella harvoin | Ilmoita asiaton viesti

Kun tulet koskenmäeltä keskiuusumaan ympyrään, valitset sisääntulokaistaksi vasemmanpuoleisen kaistan, ajat ympyrän sisäreunaa ja poistut Järvenpään "aukosta" myös vasenta kaistaa suuntavilkulla aikeistasi ilmoittaen, laitat se suuntavilkun päälle vasta ohitettuasi kulloontien "aukon" sen jälkeen päästyäsi ympyrästä ulos palaat vilkkua käyttäen takaisin oikealle kaistalle.

07/06/2010 8:12 am, EI OLLENKAAN VAIKEAA | Ilmoita asiaton viesti

Keskiuusimaan ympyrästä Keravalle poistuttaessa suurinosa autoilijoista poistuu sisäkaistalta. Tuossa PITÄÄ ryhmittyä oikealle kaistalle . Näin kesällä näkyy myös maalatut viivat . ja tietty kaistojen yläpuolella olevat opasteet .
Myös oikeanpuoleista kaistaa saa mennä Järvenpäähän , joten on vain ajan kysymys koska Keravalle sisäkaistaa väärin ryhmittynyt kolauttaa kylkeen. Kerran meinasin teilata mopon joka oli niin keskikantissa kiinni ja siitä sitten poukkasi Keravalle. Vanhemmat voisivat myös opastaa nuoriaan mopoilla ajettaessa, kuinka tärkeää on käyttää suuntavilkkua/ kättä merkkinä kääntymisestä. Mopoilija jää kuitenkin aina toiseksi ja jos ei osaa ryhmittyä oikein niin syy kolariin voi langeta mopoilijalle .

07/06/2010 10:04 am, seuratkaa opasteita | Ilmoita asiaton viesti

En ole muuten koskaan nähnyt kenenkään ajavan oikein Shellin kohdalla eteläisessä liikenneympyrässä Helsingin suunnasta tullessa ja Hämeentielle poistuessa. Siinähän kaikki poistuvat sisäkaistalta vaikkei saisi. Kyllä ympyräajotunneille olisi Tuusulassa tarvetta.

07/06/2010 1:34 pm, EH | Ilmoita asiaton viesti

Näin Tiehallinto sanoo kaksikaistaisesta kiertoliittymästä poistumisesta:

Kiertoliittymästä poistuva on oikealle kääntyvä eli poistuessa ajoneuvon on ryhmityttävä kiertotilan oikeaan reunaan. Vaihda ajoissa ulkokaistalle, jos sisäkaistalta poistuminen ei ole sallittu. Kiertotilan sisäkaistalta saa poistua vain, jos tämä liikennesäännöistä poikkeava ryhmittyminen on osoitettu tiemerkinnöillä tai liikennemerkeillä.

Nämä uudet kiertoliittymät, joita rakennetaan nykyisin jokapaikkaan, ovat pieniä ja siten ahtaita. Ryhmittyminen tuntuu helposti tarpeettomalta niin lyhyellä matkalla. Helpompaa on ajaa suoraan sisäkaistalta ulos liittymästä.

Suurempi ongelma minusta on se, kun kaikki eivät seuraa sen vertaa liikenne- tai kaistamerkkejä, että ajavat esim Keski-Uusimaan ympyrään Koskenmäentieltä tultaessa ulkokaistaa ja kääntyvät vasta Keravan suuntaan. Näissä tilanteissa niitä kylkikohtaamisia meinaa tulla.
Toinen ikävä asia on se, että kaikki eivät näytä suuntamerkkiä poistuessaan kiertoliittymästä. Tämä hidastaa liittymään menoa ja aiheuttaa turhaan lisää ruuhkaa.

07/06/2010 2:58 pm, R.M. | Ilmoita asiaton viesti

Kyllä 40 vuotta auton kanssa liikkuneena olen todennut, että näissä ympyröissä on syytä olla varovainen kuten muuallakin autoilessa,meitä on luulisin parimiljoonaa, eikä meillä kaikilla aina "synkää"yhteen,eikä aina liikennemerkkien asettajilla.

07/06/2010 7:43 pm, kätkäläinen,ajelen warrella. | Ilmoita asiaton viesti

EH: Tultaessa Helsingin suunnasta ns. Shellin liikenneympyrään aikomuksena jatkaa Koskenmäen suuntaan, on ajettava sisäkaistaa koska Järvenpään liittymän kohdalla on vain yksi kaista ja se on sisäkaista. Ympyrä on niin pieni että vaikka ryhmittyisi välittömästi Järvenpään liittymäm jälkeen oikea vilkku päällä oikealle, näyttää se varmasti sisäkaistalta tulolta, mitä se onkin.
Ketjun avaajalle: Edellä nimimerkki ei ollenkaan vaikeaa antaa aivan oikean ohjeen. Ryhmity oikealle kaistalle vasta kun olet jo poistunut ympyrästä Järvenpään suuntaan. Tässäkin ympyrä on niin pieni että Keravalta tulijat voivat hämmentyä jos vilkuttelet kastanvaihtoa ympyrässä.
PS. Rakkaalla lapsella on monta nimeä mutta liikenneympyrä on toistaiseksi ainoa tieliikennelain tuntema termi kyseisitä ympyröistä.

07/06/2010 9:50 pm, mjt | Ilmoita asiaton viesti

mjt: Seuraa ajoväylän oikeaa reunaa, niin et joudu leikkaamaan kaistan yli poistuessasi ympyrästä. Tällöin et joudu myöskään erikseen "ryhmittymään". Sisäkaistaltahan siinä tullaan, ero on vain siinä, tuleeko oikeassa kohtaa vai väärässä kohtaa. Eroa on vain parikymmentä metriä, mutta se on riittävästi hämäämään Järvenpääntien suunnasta tulevia.

Mutta on totta, että ympyrä on pieni ja tuossa kohtaa oikein ajaminen vaatisi erityistä tarkaavaisuutta.

08/06/2010 5:11 am, EH | Ilmoita asiaton viesti

Liikenneympyrässä ajaminen helpottui ja joustavuus paranisi jos ajokaistat olisivat maalattu näkyvillä ja ohjaavilla sulkuviivoilla.

09/06/2010 9:24 am, kooäm | Ilmoita asiaton viesti

Kun tullaan keskustasta päin Järvenpäähän oikeaakaistaa jonossa niin muutamat lykkää hirmu vauhtia vasenta kaistaa jonon ohi ympyrään sitten ympyrän jälkeen kun vasen kaista loppu tulee joskus ahdasta kun ne vasemmala meinaa tulla kyljestä sisään ?

09/06/2010 10:54 am, kumpi oikeassa | Ilmoita asiaton viesti

Jos keskustalla tarkoitat k-marketin takaa tuloa, niin oikealla kaistalla olevat eivät saa koko matkaa ajaa sitä "ulointa" kaistaa sen valkoisen poikkiviivoituksen takia.

09/06/2010 11:24 am, riippuu | Ilmoita asiaton viesti

Kaista ajoa kannattaa tulla opettelemaan tänne karkkilaan,täällä on kaistat merkitty niinkuin ennen tulliin tuloa,etuajo oikeus on täällä punaisella kaistalla,muiden on syytä olla vähintään varovainen.---Täällä ei ole myöskään mahdollisuutta kirjoitella, muuta kuin arki päiväsin 9-16 välisellä ajalla paikallislehden palstalle,ilmesesti jokin piiri on "arka" mitä täällä on tarjolla.

09/06/2010 10:30 pm, toveri tsianowits | Ilmoita asiaton viesti

Nimimerkki "kumpi oikeassa" tarkoittanee Hyrylän pojoista liittymää. Kaksi kaistaa tarkoittaa Hyrylässäkin sitä että molempia voi käyttää ja näin valoristeykset vetävät enemmän autoja läpi. Tultaessa Hyrylän pohjoiseen liikenneympyrään... Osa oikeanpuoleista kaistaa ajavista poistuu Keravan suuntaan ja osa Järvenpään suuntaan. Vasenta kaistaa ajavat jakaantuu Järvenpään suuntaan ajavista ja Hyrylän keskustaan ajavista. Joillekin on ongelma päästää vasenta kaistaa Järvenpäähän tulijat liikenneympyrän jälkeen oikealle kaistalle!
Sopu sijaa antaa. Matka-aika ei ole sekunneita kiinni.
Liikenteen joustavuuteen voisivat myös korkeasti arvostetut Tuusulan virkamiehet vaikuttaa. Puhun nyt esimerkinomaisesti ns. Shellin ympyrästä. Miksi ja taas miksi??? Helsingin suunnasta tultaessa oikean kastan opasteessa lukee KESKUSTA. Nyt raukat arkajalat ajaa oikeaa kaistaa Järvenpään suuntaan ja poukkoilevat yhden kaistan yli päästäkseen seuraavista valoista KESKUSTAAN?
Ajamalla vasenta kaistaa ympyrään ja kääntymällä Järvenpään suuntaan on helppo ryhmittyä ennen seuraavia valoja vasemmalle. Paljon olisi nuorella suunnitteluinsinöörillä opittavaa...

09/06/2010 10:38 pm, mjt | Ilmoita asiaton viesti

Keskusteluohjeet

Nettikeskustelun etiketti

Keskustelupalstalla sana on vapaa, mutta asiattomuudet poistetaan. Suomen Lehtiyhtymä ei vastaa keskusteluissa esitetyistä mielipiteistä. Jokainen keskustelija on vastuussa omien viestiensä sisällöstä. Käyttäjät voivat ilmoittaa asiattomasta viestistä huutomerkki-kuvaketta klikkaamalla. Voit keskustella joko omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Keskustelukommentin jättäminen edellyttää toimivan sähköpostiosoitteen ilmoittamista. Sähköpostiosoite ei kuitenkaan näy julkisesti.

Keskustelun tulee olla

Asiallista ja lainmukaista

Normaalia tekstiä, ei huutamista eli isoja kirjaimia

Mielipide keskustelun aiheesta, ei mainos tai tiedote

Siistiä suomen kieltä, ei kiroilua

Keskustelijan oma kommentti, tekstin suora kopioiminen muista julkaisuista on kiellettyä.

Jos uutisessa on asia- tai painovirhe, laita kommentin sijaan sähköposti osoitteeseen webmaster@lehtiyhtyma.fi. Voit antaa myös palautetta keskustelupalstasta. Keskustelupalstan kommentteja voidaan julkaista myös lehden sivuilla.

Terveys

Sikainfluenssa-selvitykset jatkuvat edelleen

Vaikka sikainfluenssapandemia on virallisesti julistettu päättyneeksi, ei tautia ole vielä voitettu. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimusprofessori Petri Ruutu kertoo uusien sikainfluenssatapausten määrän lähteneen viime viikkoina nous... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish