Ylikuumenemisen riskit tiedostettava
TUUSULA | Helleaalto ei helli. Ulko- ja sisälämpömittareiden lukemiin tuskastunut olympiakävelijä Antti Kempas olisi kaivannut viileämpiä kelejä ennen ratkaisevaa näyttöhetkeään. Tuusulalaisella Kempaksella oli torstai-iltana viimeinen tilaisuus suoriutua 20 kilometrin maantiekävelystä yleisurheilun EM-kisojen tulosrajan puitteissa.
– Vireystila ei ole paras mahdollinen, kun sisätiloissakaan ei pääse pakoon kuumuutta. Täällä kotonani on 30 astetta lämmintä.
Yleisurheilun EM-kisat järjestetään 27.7-1.8. Barcelonassa. Keski-Uudenmaan Yleisurheilun edustaja näki paahtavaa hellettä kisapaikkansa tiellä.
– Tulen olemaan ongelmissa tulosrajan (1.25.30) kanssa, Antti Kempas ennusti viime keskiviikkona.
Minulla on mustia oliiveja.
Pelkällä veden läträämisellä ja juomisella ei tähdätä arvokisoihin oikeuttaviin suorituksiin.
– Sitä menettää elintärkeitä suoloja ja kivennäisaineita, jos juo pelkästään vettä.
Suolaa kannattaa tavalla tai toisella nauttia.
– Kannattaa nauttia suolapitoista ekstrapalaa, esimerkiksi oliiveja tai suolakurkkua. Minulla on tällä hetkellä jääkaapissa mustia oliiveja, joita lisään salaatin joukkoon.
Kisasuorituksen aikanakin ravintotasapaino tarvitsee lisäpotkua hajuttoman ja mauttoman vaihtoehdon lisäksi. Pelkän veden juominen kuumassa ilmassa voi johtaa natriumin vajeeseen. Urheilijan on kuumissa olosuhteissa suotavaa juoda veden lisäksi urheilujuomaa.
– Juon kahden kilometrin välein urheilujuomaa. Kilometrin välein kaadan jääkylmää vettä lihaksistoon ja kroppaan. Tärkeintä on saada viilennettyä elimistöä. Matkalla mennään sen verran kovilla tehoilla, että elimistö kuumenee tosi nopeasti.
– Tässä helteessä kaikkein pahinta olisi elimistön ylikuumeneminen. Nestehukka voi iskeä salakavalasti.
Kokenut arvokisaedustaja on keitetty monenlaisissa liemissä ja helteissä uransa varrella. Esimerkiksi vuonna 2007 hän tutustui Japanin Osakan MM-kisojen olosuhteisiin hämmennyksen vallassa.
– Matkustimme Osakaan kaksi viikkoa ennen kisojen alkua ja silloin varjossakin mitattiin yli 40 lämpöastetta. En ole ikinä kokenut vastaavaa.
– Kisan alkaessakin oli 30 astetta lämmintä, vaikka lähdimme liikkeelle seitsemän aikaan aamulla.
Pekingin olympialaisissa, 2008, riesana oli erityisen kostea ilma, joka yhdistettynä hellelukemiin aiheutti monenlaisia riskitekijöitä äärirajoilla kilpaileville urheilijoille.
Kempaksen EM-näyttökilpailu käynnistyi eilen illalla kahdeksan aikaan jäähallin kulmalta Hyrylän urheilukeskuksesta. Hänelle olisi sopinut yöaikaan sijoittuva maantiekävely, mutta asiassa piti huomioida iso joukko muidenkin toiveita.
– Tätä varten on pitänyt hommata kahdeksan virallista tuomaria, ajanottajia ja muita kisajärjestäjiä. Yöajankohta ei sovi ihmisille kauhean hyvin.
Suosituimmat
- Kuntauudistus: Pohjois-Sipookin voisi liittyä Keski-Uuteenmaahan 48
- (08:00) Järvenpään ja Tuusulan demaripomot: Kansanäänestys kuntien yhdistämisestä 3
- Järvenpään valtuustopomo uhkasi tyhjentää kokoussalin 27
- (12:27) Pelipaidan voi saada kesken kauden 2
- (10:20) Lepolaan muutetaan vähitellen
- (11:18) Kerava korottaa terveysmaksujaan
- (13:19) Kampus esillä kauppakeskuksessa
- Kansainvälinen keskus pois Tuusulasta
Uusimmat
- (13:19) Kampus esillä kauppakeskuksessa
- (12:27) Pelipaidan voi saada kesken kauden 2
- (11:18) Kerava korottaa terveysmaksujaan
- (10:20) Lepolaan muutetaan vähitellen
- (08:00) Järvenpään ja Tuusulan demaripomot: Kansanäänestys kuntien yhdistämisestä 3
- (08:00) Le Cannibale Ranskasta Finlandia-ajoon
- Asuntokauppa ylitti taantuman
- Keilahalli vielä pitkään Aleksintorilla
Päivän kysymys
Katso kestotilaajan klubiedut
Keski-Uusimaan kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.

Jokamiehen markkinat
ja yritysilmoitukset
Kestotilaajana saat hyvin edullisen mahdollisuuden ilmoittaa lauantaisin ilmestyvällä Jokamiehen markkinat -palstalla. Ja vaikka et olisi kestotilaaja ilmoittaminen on edullista.
Tässä voit tehdä itse ja jättää ilmoituksen myös minkä tahansa päivän Keski-Uusimaan luokiteltuihin ilmoituksiin. Klikkaa palveluun.


Mäkelän Autotalot | Ilmoitus
Uusimmat blogit ja kolumnit
Liity Keski-Uusimaan nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.
Leffatrailerit
Imatralaisnaiset entistä väkivaltaisempia (Lappeenrannan Uutiset)
Roskapusseista raju naapuririita Seinäjoella - sovittelijat hälytettiin apuun (Seinäjoen Sanomat)
Silminnäkijä narautti ruumispussia keskustatalon rappukäytävässä kantaneen surmaajan (Tamperelainen)
Isä raivostui opettajalle (Seinäjoen Sanomat)
Näin löydät halvimmat matkat (Länsiväylä)
Turkulainen Robin on Suomen Justin Bieber - katso video (Turkulainen)
Ensimmäiset Angry Birds -karkit tehdään Lappeenrannassa (Lappeenrannan Uutiset)
Ehtoollisleipä jäi kitalakeen ja viini oli pahaa - erosi kirkosta tämän takia (Seinäjoen Sanomat)



