Moni unohtaa pihakoneen talvihuollon
Keski-Uusimaa | Ilmojen kylmetessä ja talven lähestyessä moni luo katseensa seinän vieressä kököttävään ruohonleikkuriin ja miettii, mitäs tuolle nyt pitäisi tehdä.
– Moni ei tee yleensä mitään, paitsi jonottaa sitten huoltoon keväällä, järvenpääläisen konehuoltoliikkeen kauppias Sami Ruoni kertoo.
Ruoni aloittaa muistuttamalla, että 95-oktaaninen bensiini säilyy suljetussa kanisterissa noin kuusi kuukautta. 98-oktaaninen bensa säilyy pikkuisen paremmin.
– Hengittävässä bensatankissa 95-oktaaninen polttoaine säilyy hyvänä vain noin kolme kuukautta. Ennen talven tuloa onkin hyvä lisätä säilöntäainetta tankkiin ja käyttää konetta muutama minuutti. Säilöntäaine estää tiettyjä aineita haihtumasta bensasta.
Pienkonebensa säilyy paremmin. Pitkänkään säilytyksen jälkeen se ei aiheuta ongelmia polttoainejärjestelmässä.
Ruoni kertoo, että ajoleikkurien pohjiin jääneet ruohomössöt on hyvä puhdistaa ennen talvivarastointia.
– Pohjiin kiinni jäänyt ruoho ruostuttaa ja lopulta puhkaisee leikkuupöydän muutamassa vuodessa, sillä siinä on mukana syövyttäviä aineita, kuten muurahaishappoa. Ruohonleikkuria on kallistettava aina sytytystulppa ylöspäin, sillä muuten tuloksena on savupilvi tai se, että kone ei käy ollenkaan. Tämä on tärkeä juttu, jossa moni tekee virheen.
Ruohonleikkureita koskevat bensaneuvot koskevat myös ruohotrimmereitä.
– Ja sähkökäyttöisille trimmereille ei oikeastaan tarvitse tehdä mitään.
”Säilytyslämpötila oltava tasainen.Ruoni sanoo, että ruohonleikkuria voi säilyttää kylmässä tai lämpimässä, kunhan lämpötila vain säilyy suhteellisen vakiona.
– Mutta ajoleikkurien akkuja tulee säilyttää viileässä.
Ruoni kertoo näkevänsä paljon ruohonleikkureita, joihin öljyä ei ole ajoissa lisätty.
– Kesän aikana onkin syytä ainakin tarkistaa öljymäärä, jos ei vaihda öljyjä kokonaan.
– Ja moottorisahojen kanssa selviää helpommalla, jos käyttää mineraalipohjaisia teräketjuöljyjä. Toki näitä uusia biohajoavia öljyjäkin voi käyttää, mutta kyllä niissä on omat haittansa. Ne likaavat sahan helposti, ja lyövät sen jopa tukkoon.
Moottorisahan käyttäjiä Ruoni muistuttaa myös siitä, että kakstahtiöljyissä on eroja.
– Näissä uusissa sahoissa, joissa on ekomoottorit, on ehdottomasti käytettävä huippuöljyjä.
”Huoltoon jo syksyllä.Jos kotikonstit eivät toimi, voi koneet aina viedä huoltoon. Ruoni kertoo, että heidän liikkeessä ruohonleikkurin kausihuollolle tulee hintaa noin 75 euroa.
– Luulen, että hinta on monin paikoin suunnilleen sama. Ei huolto voi kuitenkaan olla konetta kalliimpi. Ja kyllähän kevätruuhkaa helpottaa, jos tuo koneensa huoltoon jo syksyllä.
Suosituimmat
- Kuntauudistus: Pohjois-Sipookin voisi liittyä Keski-Uuteenmaahan 48
- (08:00) Järvenpään ja Tuusulan demaripomot: Kansanäänestys kuntien yhdistämisestä 3
- Järvenpään valtuustopomo uhkasi tyhjentää kokoussalin 27
- (12:27) Pelipaidan voi saada kesken kauden 2
- (10:20) Lepolaan muutetaan vähitellen
- (11:18) Kerava korottaa terveysmaksujaan
- Kansainvälinen keskus pois Tuusulasta
- (13:19) Kampus esillä kauppakeskuksessa
Uusimmat
- (13:19) Kampus esillä kauppakeskuksessa
- (12:27) Pelipaidan voi saada kesken kauden 2
- (11:18) Kerava korottaa terveysmaksujaan
- (10:20) Lepolaan muutetaan vähitellen
- (08:00) Järvenpään ja Tuusulan demaripomot: Kansanäänestys kuntien yhdistämisestä 3
- (08:00) Le Cannibale Ranskasta Finlandia-ajoon
- Asuntokauppa ylitti taantuman
- Keilahalli vielä pitkään Aleksintorilla
Päivän kysymys
Katso kestotilaajan klubiedut
Keski-Uusimaan kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.

Jokamiehen markkinat
ja yritysilmoitukset
Kestotilaajana saat hyvin edullisen mahdollisuuden ilmoittaa lauantaisin ilmestyvällä Jokamiehen markkinat -palstalla. Ja vaikka et olisi kestotilaaja ilmoittaminen on edullista.
Tässä voit tehdä itse ja jättää ilmoituksen myös minkä tahansa päivän Keski-Uusimaan luokiteltuihin ilmoituksiin. Klikkaa palveluun.


Mäkelän Autotalot | Ilmoitus
Uusimmat blogit ja kolumnit
Liity Keski-Uusimaan nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.
Leffatrailerit
Imatralaisnaiset entistä väkivaltaisempia (Lappeenrannan Uutiset)
Roskapusseista raju naapuririita Seinäjoella - sovittelijat hälytettiin apuun (Seinäjoen Sanomat)
Silminnäkijä narautti ruumispussia keskustatalon rappukäytävässä kantaneen surmaajan (Tamperelainen)
Isä raivostui opettajalle (Seinäjoen Sanomat)
Näin löydät halvimmat matkat (Länsiväylä)
Turkulainen Robin on Suomen Justin Bieber - katso video (Turkulainen)
Ensimmäiset Angry Birds -karkit tehdään Lappeenrannassa (Lappeenrannan Uutiset)
Ehtoollisleipä jäi kitalakeen ja viini oli pahaa - erosi kirkosta tämän takia (Seinäjoen Sanomat)



