Kierrätyskeskus antaa alennusta opiskelijoille
HELSINKI | Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy on edistänyt tavaroiden uudelleenkäyttöä pian kaksikymmentä vuotta.
Kasvava kiinnostus kierrättämiseen näkyy myydyn ja lahjoitetun tavaran määrässä. Heinäkuussa meni kymmenen miljoonan tavaran raja rikki.
– Yksi keskeinen syy kierrätyksen yleistymiseen on yleisen ympäristötietoisuuden kasvu, myymälätoimintojen johtaja Aatos Weckman arvioi.
Weckmanin mukaan vanhojen tavaroiden arvostus on noussut ja niitä käytetään nyt paljon sisustuksessa.
– Silläkin on vaikutusta, että meillä on myymälöiden lisäksi neuvontaa, opastusta ja ympäristökasvatusta, johon on osallistunut jo noin 30 000 henkeä.
Kierrätyskeskuksen kautta uudelleenkäyttöön päätyvien tavaroiden määrää lasketaan tarkasti, koska yleishyödyllisen yhtiön toiminnan tavoitteena on vähentää jätettä ja lisätä ympäristötietoisuutta.
Jos Kierrätyskeskuksesta viime vuonna hankitut tavarat ostettaisiin uutena, siihen kuluisi noin 50 tonnia kiinteitä luonnonvaroja. Säästynyt määrä vastaa noin 35 000 henkilöauton painoa. Jos autot laitettaisiin tielle jonoon, se ulottuisi Helsingistä Turkuun.
Kyläsaaressa vuonna 1990 aloittaneella Kierrätyskeskuksella on nyt jo neljä myymälää: Helsingin Hietalahdessa ja Kyläsaaressa, Espoossa ja Vantaalla.
– Kävijä- ja tavaramäärät ovat nousseet kaikissa myymälöissä. Matinkylän myymälä on suuri ja aika vilkas. Tikkurilan myymälä taas on erittäin keskeisellä paikalla. Kyläsaaren valikoimaan lisättiin viime vuonna vaatteet ja pienet tavarat, mikä on nostanut kävijämäärää, Weckman kertoo.
Keskuksessa myydään kaikkea sitä, mitä kotitalouksista löytyy. Eniten liikkuu kirjoja, astioita, vaatteita ja pientavaroita.
– Tavarat kiertävät nopeasti, myymme esimerkiksi 4 000 huonekalua kuukaudessa ja automme tekevät yhteensä 13 500 nouto- ja vientiajoa vuodessa.
Reilu kolmasosa tavarasta annetaan ilmaiseksi esimerkiksi kunnostettavaksi tai materiaaliksi. Vuosien mittaan Kierrätyskeskuksen toiminta on laajentunut, mutta keskeiset periaatteet, ympäristönäkökulma ja yleishyödyllisyys, ovat pysyneet toiminnan kulmakivinä.
Ostoista annetaan alennusta opiskelijoille, eläkeläisille, kaupungin työntekijöille ja kanta-asiakkaille.
– Syksyllä seudulle tulee taas paljon uusia opiskelijoita ja monet käyvät asioimassa meillä, Weckman kertoo.
Opiskelija-alennus on kaksikymmentä prosenttia. Kymmenen prosentin alennukseen oikeutettuja kanta-asiakkaita pääkaupunkiseudulla liikkuu jo muutama tuhat.
Suosituimmat
- Jatkuuko Haavisto-ilmiö toisella kierroksella? 523
- (08:10) Ravintolaan murtauduttiin kahtena peräkkäisenä yönä
- Poliisi antoi kunnille noottia polanteista 1
- Haavisto-bileissä uskottiin vain voittoon
- Näitkö kolarin?
- Etsimme haastateltavaa
- Seppo Rantanen syyttää Järvenpäätä syrjinnästä 18
- Valtio uhkaa lakkauttaa Keravan vankilan 13
Uusimmat
- (08:10) Ravintolaan murtauduttiin kahtena peräkkäisenä yönä
- (08:00) Jesse Uronen pelasti kaksi pistettä HC Keski-Uusimaalle
- Näitkö kolarin?
- Etsimme haastateltavaa
- VPK-nuori ei säikähdä yllättävässäkään tilanteessa
- Keravalle ideoitiin yhteispalvelupiste
- Lahelan K-market lopetti energiajuomien myynnin lapsille
- Poliisi antoi kunnille noottia polanteista 1
Päivän kysymys
Katso kestotilaajan klubiedut
Keski-Uusimaan kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.

Jokamiehen markkinat
ja yritysilmoitukset
Kestotilaajana saat hyvin edullisen mahdollisuuden ilmoittaa lauantaisin ilmestyvällä Jokamiehen markkinat -palstalla. Ja vaikka et olisi kestotilaaja ilmoittaminen on edullista.
Tässä voit tehdä itse ja jättää ilmoituksen myös minkä tahansa päivän Keski-Uusimaan luokiteltuihin ilmoituksiin. Klikkaa palveluun.


Mäkelän Autotalot | Ilmoitus
Uusimmat blogit ja kolumnit
Liity Keski-Uusimaan nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.
Leffatrailerit
Isä raivostui opettajalle (Seinäjoen Sanomat)
Näin löydät halvimmat matkat (Länsiväylä)
Turkulainen Robin on Suomen Justin Bieber - katso video (Turkulainen)
Ensimmäiset Angry Birds -karkit tehdään Lappeenrannassa (Lappeenrannan Uutiset)
Ehtoollisleipä jäi kitalakeen ja viini oli pahaa - erosi kirkosta tämän takia (Seinäjoen Sanomat)
Hyvinkäällä poikkeuksellisen laaja tuberkuloosiepidemia (Aamuposti)
Turusta löytyi sodanaikainen pommi (Turkulainen)
Facebook sulki poliisin suositun keskustelupalstan - kysymystulva jatkuu (Tamperelainen)



