Suomen suurin moskeija Keravalle?

Arkisto
Kommentoi
(00:00)

KESKI-UUSIMAA | Televisiossa huomenna perjantaina alkava Muslimielämää-sarja huipentuu vaatimukseen, jonka mukaan Keravalle pitäisi rakentaa Suomen suurin moskeija. Tuo ehdotus nousee esiin sarjan viimeisessä jaksossa.

Järvenpääläinen Pasi Hallikainen osallistui sarjan tekoon. Hän yritti eläytyä kuuden viikon ajan muslimien tapoihin ja uskontoon, mutta ei kuitenkaan luopunut kriittisistä ajatuksistaan.

– Olen niin kovapäinen, et-teivät käsitykseni ja ajatukseni muuttuneet. Olen yhä sitä mieltä, että islam on suomalaisille vieras valloittajauskonto, Hallikainen sanoo.

Hallikaisen lisäksi muslimielämää opiskeli neljä muutakin ihmistä. Oppainaan heillä oli muun muassa uskonoppinut ja islamin opettaja.

Muslimielämää kuvattiin Järvenpäässä, Keravalla ja Helsingissä.

SIVU 4

Käyttäjän Veijo Eronen kuva
Veijo Eronen

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.