Intohimoinen kolmiodraama leiskuaa Niskavuoressa

Viikkouutiset
Kommentoi

Ohkolan teatteri on asettanut kesäteatteriesityksissään riman korkealle. Vielä on muistissa heidän parin vuoden takainen Täällä Pohjantähden alla -näytelmä, joka valittiin vuoden parhaaksi harrastajateatterin esittämäksi näytelmäksi. Ohkolan teatterin näyttelijät ovat sekä taitavia että innokkaita. Lisäksi he käyttävät ohjaajina kovan tason ammattilaisia. Tämän kesän näytelmän, Niskavuoren nuori emäntä, ohjaa Seppo Halttunen.

– Ohjasin viime kesänä täällä Öljymäen kesäteatterissa Peppi Pitkätossun, josta tuli mielestäni mainio. Aito kyläyhteisö nuorista eläkeläisiin kokoontuu Öljymäelle vuosittain rakkaan harrastuksensa pariin. Minulle harrastajateatteritoiminnassa on tärkein yhteisöllisyys, sekä että kaikki tuntevat olonsa tärkeäksi tehtävästä tai roolista riippumatta.

– Minulle tarjoutui mahdollisuus valita ja ohjata myös tämän kesän näytelmä. Minun ei tarvinnut kovin kauan miettiä, mitä näytelmää tarjoan Ohkolan teatterilaisille. Hella Wuolijoen Niskavuoren nuori emäntä on yksi niitä näytelmiä, jonka olen halunnut ohjata. Syy on yksinkertaisesti, että se on yksi parhaista Suomessa koskaan kirjoitetuista näytelmistä.

Niskavuoren nuori emäntä on täydellisen muotopuhdas näytelmä, joka imaisee mukaansa. Henkilöt ja tapahtumat ovat tarkkaan motivoituja. Näytelmä kertoo suomalaisuuden synnystä, ristiriidoista yleisen ja yksityisen välillä, eli näytelmä on hyvin ajankohtainen edelleen. Hella Wuolijoen syntymästä tulee kuluneeksi 22.7. eli ensi-ilta päivänä 125 vuotta.

Väkevä sukudraama.

Niskavuoren nuoren emännän tarina kulkee sujuvasti eteenpäin ja dramaturgia on rakennettu selkeiden vastavoimien varaan. Vahvaa tunnelmaa kevennetään kesäteatteriin sopivalla ripauksella kansanmusiikkia.

Eletään 1880-luvun Hämeessä. Niskavuoren suurtilalla asuu ydinperhe eli vanhaemäntä (Marja Keisti) jälkeläisineen. Heitä ovat vanhin poika Juhani (Aatu Johansson), Niskavuoren isäntä, joka on valittu myös valtiopäivämieheksi. Niskavuoria ovat myös Antti (Eero Salminen), määrätietoinen Heta (Tanja Lundsten) ja kuopuksena iloluontoinen Kustaava (Saila Smith).

Tilan hehkeä meijerska Malviina (Sannakaisa Nikka) alkaa kiehtoa Juhania. Niskavuoren vanha emäntä on huomannut Juhanin kiinnostuksen Malviinaan. Niskavuorelle ei piikoja naida, on vanhan emännän järkkymätön kanta. Hän vaatii Juhania naimaan rikkaan talon tyttären Loviisan, minkä tämä tekeekin. Malviinan ja Juhanin suhdetta ohjaa kuitenkin järjen sokaiseva intohimo ja pian Niskavuorta ravisuttaa skandaali.

Muissa rooleissa: Olli Hannula, Anna-Maija Kajander, Timo Keisti, Ari Lehto, Tuula Naalisvaara, Helena Partanen, Seija-Liisa Peltoranta, Taina Räsänen ja Veikka Smith. Ohjaajan assistentit: Hilppa Johansson ja Tanja Lundsten. Tuotanto: Ohkolan Nuorisoseura ry. Lavastus: Ari Lehto, Timo Antikainen + työryhmä. Puvustus: Sirkku Vainio, Sari Hämäläinen ja Anna-Maija Kajander. Musiikin harjoitus ja säestys: Taina Räsänen. Ensi-ilta: perjantaina 22.7.2011 klo 19 Öljymäen kesäteatterissa. Lippuvaraukset: p. 050-435 6330.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.