KESKI-UUSIMAA | Prix Italia -festivaaleilla palkitun Boheemi elää – Matti Pellonpää -dokumentin musiikin on säveltänyt järvenpääläinen Pauli ”Pale” Saarinen. Häntä lämmittää kovasti se, että dokumentti palkittiin nimenomaan myös musiikillisista ansioistaan.
Saarinen on pitkän linjan muusikko, joka tutustui Matti Pellonpäähän vuonna 1988 Helsingissä. Vuotta myöhemmin he tapasivat uudelleen Tampereella, jossa Matti Pellonpää kertoi kummallisesta unestaan, josta syntyikin myöhemmin kappale nimeltä Pakeliittia ja kuttaperkkaa. Se päätyi myös lopulta levylle, kun Pellonpää, Saarinen, Kari Makkonen ja Jukka Haikonen olivat perustaneet Peltsix-yhtyeen. Se soitti eri kokoonpanoissa vuosina 1990-1995.
– Matti oli aidosti suurisydäminen boheemi. Hän oli kaikessa olemisessaan niin aito. Hän istui taiteilijaravintoloissa ja käytti vain muutamia vaatekertoja vuodessa. Nahkaliivistä tuli hänen tavaramerkkinsä, sanoo Pale Saarinen, joka kertoo Matin kutsuneen häntä ”henkiseksi isoveljekseen”.
– Ensimmäisestä kohtaamisesta lähtien välillemme syntyi sielujen sympatia. Peltsillä oli hämmästyttävän nopea äly ja tragikoominen huumori, joka yhdisti meitä.
Boheemi elää – Bohemian Eyes -dokumentin musiikin säveltäminen, sovittaminen ja tuottaminen oli Pale Saariselle suuritöinen juttu. Hän piti kuitenkin sen haasteellisuudesta ja kiittelee onnistunutta yhteistyötä ohjaaja Janne Kuusen kanssa, jolta Saarinen sai vapaat kädet musiikin suhteen. Leikkaus rytmittyi pitkälti musiikin mukaisesti.
Elokuvan rootsmusiikki, josta vastasi OEB-bändi vahvistettuna Jukka Pojalla, Indican Jonsulla ja Irina Björklundilla, on julkaistu myös soundtrack-levynä.
Prix Italian voitto on suuri asia Pale Saariselle. Nyt työt jatkuvat uusien haasteiden parissa.
– Minun elämässäni on voimakkaasti vaikuttanut kolme Mattia eli Matti Pellonpää, Matti Viljanen ja Matti Jurva.
Viljasesta hän toimitti nuottikirjan ja nyt on meneillään Matti Jurvan sävellysten levyttäminen yhdessä Jukka Pojan kanssa sekä Palen OEB-yhtyeen kanssa.