KERAVA | Keravan Kori-80:n naisten SM-sarjajoukkue ei päässyt voiton makuun edes maanantai-iltana Killan koulussa käydyssä harjoitusottelussa Järvenpään NMKY:n edustusjoukkuetta vastaan. Naisten 2. divisioonassa tällä hetkellä neljäntenä oleva Namika voitti ylimmän sarjatason jumbojoukkue Keravan lukemin 69–51.
– Tämä oli ainoastaan harjoitus, korosti keravalaisten päävalmentajaksi reilu viikko sitten siirtynyt Jukka Nissinen, joka on ehtinyt luotsata joukkuettaan jo yhdessä – tappiollisessa – sarjaottelussa. Seuraava on vuorossa ensi lauantaina, kun Kiltaan saapuu Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat Keski-Suomesta.
– Halusin ihan puhtaan harjoituspelin tähän väliin. Meidän pitää ajaa sisään uusia kuvioita, ja se on ihan eri asia harjoitella treeneissä kuin oikeassa pelitilanteessa, Nissinen kertoi.
Lue lisää sanomalehti Keski-Uusimaasta tiistaina!