Kumpaa äänestät presidentiksi?
Kommentit
Onko reilua että Haavisto haluaa kannattaa romanialaislasten koulutusta omien kustannuksella? Tosi oman maan presidentti. Vaikka näkeehän mieltymyksen jo puolisosta. Haaviston tultua valituksi, onko puoliso meidän" maan äiti vai isä" ? Haavisto hajoittaa pahasti kansamme, eipä taida Suomi pysyä enään rauhallisena paikkana, ei auta Haaviston kehitysmaiden rauhanneuvottelut Suomea, ahdasta alkaa kyllä tulla virtausten mukana. Ja sananvapaus ja mielipidevapaus on menetetty!
Kaikkien äänestämään menevien pitää vakavasti pohtia, kumpi ehdokkaista on sellainen jolta löytyy tiukassa tilanteessa aitoa johtajuutta. Tiukka tilanne siis tarkoittaa todella tiukkaa tilannetta ja aito johtajuus todella aitoa johtajuutta. Tämän kun äänestäjä tekee itselleen selväksi, niin valinta kahden ehdokkaan välillä on varmasti helppoa.
Lohduttavaa, että tässä KU:n minigallupissa ero Saulin hyväksi on näinkin selvä, vaikka haavisto-nuorison osuus näissä medioissa on suhteelisesti suurempi. Peli on siis Pekan osalta pelattu. Pekka jäi käteen.
Toivon syvästi että suomalaiset äänestävät pehmeiden arvojen puolesta. Humaania, ihmisläheistä ja ulkopoliittisesti pätevää johtajaa tämä maa tarvitsee, sellaisessa maassa minä haluaisin lapseni kasvattaa. Kovien arvojen aika on ohi. On eliitti joka voi hyvin, toivottavasti tämä eliitti ei määrittele kansakuntamme linjaa seuraavan kuuden vuoden ajan.
Ihmisläheisen maan tarvitsemme!
Se ei suinkaan tarkoita lupauksia ja suurta hymyä pellepuolison kanssa! Ja
sitten illat nauretaan kansan "keksimille jutuille".
Sama tilanne jatkuisi tai pahenisi sekä pehmeissä arvoissa kuin taloudellisesti!
Nyt on Niinistön vaalit! En puolueena kokoomustakaan kannata, mutta Sauli parempi!
Haavistoa tietysti. Köyhä ei porvaria äänestä!
Niinistöä tietysti. Ei siihen virkaan mitään puppelipoikaa voi äänestää, vaikka olis sitten köyhä tai kipee.
en äänestä kumpaakaan... tähän mennessä olen äänestänyt kaikissa vaaleissa...(paitsi srk.)












