Paikalliset

Tuusula myymässä lasten leirikeskusta Rusutjärvellä

TUUSULA | Tuusulan kunta suunnittelee kiinteistöjensä myymistä yhteensä 10 miljoonan euron edestä. Ehdolla myyntilistalle ovat muun muassa lasten ja nuorten kesäleiripaikka Leppäranta Rusutjärvellä, Ruskelan koulu, Jokelan tiilitehdas ja kymmenittäin vuokrattuja kerrostaloasuntoja eri puolilla Tuusulaa. Kohteet ovat myyntilistalla koska niistä on kunnalle turhia kuluja.

Kunnan kiinteistöjen realisoimista pohdittiin maanantaina iltakoulussa kunnanhallituksen kokouksen jälkeen. Kiinteistöistä saatavilla tuloilla voidaan helpottaa Tuusulan kunnan heikentyvää taloutta. Monet listalla nyt olevista kohteista ovat olleet aiemminkin saman keskustelun kohteena.

Leppäranta on 1920-luvulla rakennettu huvila, jossa 4H-yhdistys järjesti kesällä leirejä lähes sadalle lapselle ja nuorelle. Myös yhdistyksen toimisto sijaitsee Leppärannassa. Yhdistyksen varasto on Harjulassa, joka sekin on myyntilistalla.

Lue lisää keskiviikon Keski-Uusimaasta.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Keski-Uusimaa uudistuu

Tilaa entistä monipuolisempi verkkopalvelumme tarjoushintaan

VerkkoPlus 3kk vain 8,90 e/kk

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat