Minne mennä

Kuulokuvien aiheena Vanhankylän kartano

Kuulokuvat on Järvenpää Seuran ideoima tapahtuma, joka järjestettiin ensimmäistä kertaa maaliskuussa.

Hannu Juurinen

JÄRVENPÄÄ | Järvenpää Seuran ideoima "Kuulokuvat" kuullaan ja nähdään kirjaston Tyyni Tuulio -salissa torstaina. Tilaisuudessa kuunnellaan rehtori Väinö Kyrölän haastattelemia vanhoja järvenpääläisiä.

– Olemme yhdistäneet aiheisiin liittyviä valokuvia, yhdistyksessä kerrtotaan.

Tämänkertaisesssa esityksessä puhutaan muun muassa Vanhankylän kartanon tavoista ja rakennuksista vuosina 1925–1926, kylän silloista kaupoista ja kahviloista. Kertojana on neljä vanhaa järvenpääläistä. Lisäksi käydään keskustelua haastatteluista ja kuvista.

Kuulokuvat Järvenpään kirjastossa (Kirjastokatu 8) to 7.12. klo 18–19.30.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Minne mennä

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat