Tuusulanjärven Purjehtijat

Purjehduksesta uusi harrastus kesäksi koko perheelle

Purjehtiminen on kiva harrastus kesäksi

Riitta Ketola

Tuusulanjärven Purjehtijat ovat nyt järjestämässä  30:ttä  vuotta purjehduskoulutusta Tuusulanjärvellä. Kursseja on kaksi erilaista. Lapsille sellainen jossa purjehditaan Optimistijollilla. Aikuisten kurssilla harjoitellaan purjehdusta 3 hengen Ligthning veneellä.  Käytännössä kursseille tuleminen on mahdollista kaikille uimataitoisille. Kurssipaikkana toimii seuran tukikohta Purjeranta Järvenpään Vanhankylänniemessä, osoite Niemennokantie 12.

Tuusulanjärven purjehtijoilla on omaa kalustoa, jolla pääsee harjoittelemaan ilman omaa veneen hankintaa ja sen takia uuden harrastuksen aloitus on edullista.

Kurssien tarkemmat tiedot saa yhdistyksen sivulta:
http://www.tpsail.net/tp/index.php/uutisarkisto/122-tp-purjehduskursseja...
Kysy alennuksia jos perheestä ilmoittautuu useampi henkilö.

Kurssit alkavat toukokuussa ja nyt on viimeinen hetki ilmoittautua.
 

Tuusulanjärven Purjehtijat

Aikaisempia kirjoituksia

Tuusulanjärven Purjehtijat

TP on kevytveneiden kilpapurjehdukseen erikoistunut urheiluseura. Seura on perustettu vuonna 1971 ja se on Suomen Purjehdus ja Veneily Liiton jäsen. TP toimii pääosin Tuusulanjärvellä tarjoten purjehdusmahdollisuuksia Tuusulanjärven ympäristökuntien noin 100 000 asukkaan väestölle.

Kotisivut: http://www.tpsail.net/tp/

 

Uusimmat mielipiteet