Ida-Emilia Rusanen ja Irina Kirjanen taitoluistelun aluemestareiksi

Järvenpään taitoluistelijoiden luistelijat sijoittuivat hienosti viikonvaihteen ISU-sarjojen aluemestaruuskisoissa.  
 
Noviisit -sarjassa luisteleva Ida-Emilia Rusanen ja seniorit-sarjan Irina Kirjanen ylsivät lauantaina Järvenpäässä käydyissä taitoluistelun aluemestaruuskisoissa upeasti voittoon. Lisäksi silmut A-sarjassa luistellut Jenni Heino sijoittui hienosti hopealle. Kisoissa nähtiin myös monia muita hyviä suorituksia seuran luistelijoilta. 
 
Kuluva taitoluistelukausi on ollut JTL:lle kaikin puolin onnistunut, kertoo seuran päävalmentaja Marja Valajärvi. Seura on saavuttanut Suomen taitoluisteluliiton alaisissa sarjoissa muun muassa loppukilpailupaikkoja. Krista Wellström luisteli helmikuun kotikisoissa paikan noviisien kultafinaaliin ja sijoittui maaliskuussa Espoossa pidetyssä varsinaisessa kultafinaalissa sijalle 20. Kultafinaalissa luistelee Suomen 24 parasta kansallista noviisia.  Noviisien hopeafinaaliin selvitti tiensä viikonvaihteessa aluemestaruuden voittanut Ida-Emilia Rusanen ja sijoittui hopeafinaalissa 8.sijalle.
 
SM-noviiseissa Ida Ritamies luisteli itsensä loppukilpailuun sijoittumalla 13. sijalle SM-noviisien hopeafinaalissa. Junioreiden loppukilpailussa Selja Kärnä oli 9. ja Vilma Tuomi 14. Kansallisten senioreiden Irina Kirjanen sijoittui kuudennelle sijalle .
 
Maaliskuun alussa Hyvinkäällä kisailtiin tähtiarvioitavien sarjojen aluemestaruuksista. Myös Hyvinkäällä järvenpääläisluistelijat onnistuivat hyvin. Erityisen hyvin kisoissa onnistui silmut B-sarjassa luistellut Fanny Soukola, joka luisteli sarjansa aluemestariksi ja samalla JTL:lle kolmannen aluemestaruuden tällä kaudella.
 
Valajärvi kertoo, että taitoluistelun kilpailukausi on lopuillaan, mutta ensi viikonvaihteessa JTL:n luistelijoita on vielä lähdössä kisailemaan sekä Kotkan kutsukilpailuihin että Kuopion kansainvälisiin Silver Skate -kisoihin. Kuopiossa JTL:n luistelijat saavat kilpakumppaneita muun muassa Venäjältä, Norjasta, Luxemburgista ja Virosta.    
 
Viimeisen kilpailun jälkeen vauhdikkaita piruetteja ja loisteliaita liukuja voivat kaikki keski-uusimaalaiset tulla seuraamaan Järvenpään jäähallille 16.4 kello 15 sekä kello 18. Tällöin jäähallissa esitettävässä JTL:n kevätnäytöksessä esiintyvät seuran kaikki 225 luistelijaa harrastajista kilpaluistelijoihin. Tänä vuonna jääshown teemana on Liisa Ihmemaassa.