Keravalta varastetut pysäköinnintarkastajien virka-asut yhä kateissa – "Ei ole kuulunut pihaustakaan"
Keravalta viime viikolla varastetuista neljästä pysäköinnintarkastajan virka-asusta ei ole tullut ilmoituksia Keravan kaupungille.
– Niistä ei ole kuulunut pihaustakaan. On mahdollista, että asiasta tehty lehtijuttu on pelottanut, eikä asuja ole uskallettu käyttää vääriin tarkoituksiin. Asuissa olevat tekstit on myös painettu niin, ettei niitä saa pois, sanoo Keravan kaupungin turvallisuuspäällikkö Jussi Komokallio.
Asut varastettiin pysäköinnintarkastajien tiloista Kalevan nuorisotalo Häkistä torstain ja perjantain välisenä yönä. Asut koostuvat takista ja housuista. Varastetuista asuista kolme oli väriltään tummansinisiä ja yksi musta. Takeissa on pysäköinninvalvonnasta kertovat merkinnät edessä ja takana.
Keravan pysäköinnintarkastajien työ on tapauksesta huolimatta jatkunut normaalisti, Jussi Komokallio kertoo.
– Uudet virka-asut on jo tilattu, hän sanoo.
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.