Keravan kuntavaaliehdokkaat 9.3.2021

Keski-Uusimaa julkaisee keskusvaalilautakunnilta saamansa tiedon mukaisesti kuntavaalien alkuperäisen aikataulun mukaisesti 9.3. kello 16 mennessä jätetyt ehdokaslistat. Kyseessä ei siis ole lopullinen lista, sitä on mahdollista täydentää 4.5. saakka.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Akbari Fereshteh, abiturientti

Alatalo Ilppo, ylitarkastaja, VTM

Aljas Marika, asiakaspalveluvastaava

Arnberg Tero, musiikin sekatyömies

Dogan Cemal, kokki

Guillard Bruno, rikosseuraamusesimies

Halvari Jyrki, sopimussihteeri

Harjula-Jalonen Leena, toiminnanjohtaja, FM

Haverinen MarjaLiisa, nuorempi ammattimies, PLM

Heikkinen Mauri, logistiikkatyöntekijä

Hoikkala Ville, lakimies

Isola Samuli, toimituspäällikkö, VTM

Jelekäinen Pertti, MKT, eläkeläinen

Karhu Heli, asiantuntija

Karhusaari Anne, etuuskäsittelijä, eläkeläinen

Karjalainen Anne, rehtori

Karjalainen Marita, eläkeläinen

Kaunismäki Tarja, pakkaaja, pääluottamusmies

Kolehmainen Atte, kuljettaja

Komokallio Tuula, pääluottamusmies, eläkkeellä

Korventaival Nina, toiminnanjohtaja, sosionomi YAMK

Kuosmanen Satu, kokki, pääluottamusmies

Lahtinen Ulla, opettaja, eläkkeellä

Laukia Jari, ammattikorkeakoulun yksikönjohtaja, FT

Lind Tuula, eläkeläinen, VM

Liimatainen Markku, kunnallisneuvos

Länsimäki Maija, filosofian tohtori

Niemelä Nelli, Icehearts ry tyttötyön kehittäjä ja kasvattaja, sosionomi AMK

Niskanen Kaisa, järjestämiskoordinaattori

Nykänen Marja-Liisa, opettaja, eläkkeellä

Partanen Jukka, kouluisäntä

Rasila Mikko, näyttelijä, ohjaaja

Rosengrén-Bancsi Tibor, kokki

Rytilä Essi, hankepäällikkö

Saarinen Niina, rehtori, erityisluokanopettaja

Savolainen Kim, rakennusmies

Sillanmäki Rainer, veturinkuljettaja, eläkeläinen

Suomalainen Jouni, työsuojelu- ja työturvallisuuskouluttaja, asiantuntijamyyjä

Syrjäläinen Sini, sairaanhoitaja, kätilö AMK

Tammisto Pekka, eläkeläinen, yrittäjä

Timonen Paavo, verkostomestari, eläkkeellä

Tsokkinen Juhani, eläkeläinen

Tuomela Tatu, alue- ja järjestöasiantuntija, työsuojeluvaltuutettu

Valkonen Jenni, kotiäiti

Vassiljev Eduard, kiinteistöhuoltaja

Wilen Päivi, VET-perhepsykoterapeutti, kriisi- ja traumaterapeutti

Suomen Keskusta

Aalto Katri, agrologi AMK, kasv. yo

Aikio Tuire, opinto-ohjaaja, erityisopettaja

Enjala Birgit, erityispedagogi, FK

Hedeman Tiina, kouluttaja, konsultti

Huotari Pertti, diplomi-insinööri, eläkeläinen

Hämäläinen Heidi, kokki, leipuri-kondiittori

Jefimkina Olga, insinööri

Kallioinen Inna, juristi, OTM

Kallioinen Raija, kulttuurituottaja, hum. kand.

Kiiski Aarne, insinööri, kiinteistönvälittäjä LKV

Kilpeläinen Natalia, yrittäjä, parturi-kampaaja

Kinnunen Elia, yrittäjä, kehitysjohtaja

Laaninen Timo, pastori, hallintotieteiden maister

Laitalainen Tuulia, sosionomi

Manninen Heikki, yht. maist., eläkeläinen

Niinisalo Vaito, metsätalousyrittäjä, insinööri

Pekkala Pekka, IT-palvelupäällikkö

Pulkkinen Pia, lastenhoitaja, asiakaspalvelija

Suihkonen Tuomo, luokanopettaja

Syrjälä Pertti, metsänhoitaja, maat. ja metsät.maisteri

Suomen Kristillisdemokraatit

Haltsonen Kari, eläkeläinen

Leinonen Ville, tietoturva-arkkitehti

Manner Anne, KTM, yrittäjä

Mustonen Mikko, diplomi-insinööri

Paavola Oili, markkinointimerkonomi, lähihoitaja

Rekimies Mikko, järjestöpäällikkö

Ronkola Sami, lastenhoitaja, viihdepersoona

Rönkkö Pentti, toimittaja Kerava

Sarkarian Karnek, insinööri AMK, yrittäjä

Surakka Jorma, palveluneuvoja

Uusi-Vähälä Jorma, kameraoperaattori

Vihreä liitto

Carlenius Jaana, IT-palvelupäällikkö, Keravan Vihreiden puheenjohtaja

Çitir Reeta, tulkki

Evilä Säde, päiväkodinjohtaja (eläkkeellä),kaupunginvaltuutettu

Forss Zoila, kirjailija, kääntäjä

Forstén Eero, sellonsoiton opettaja, kaupunginhallituksen jäsen

Hartikainen Mari, tieto- ja viestintätekniikan insinööri (AMK)

Holmström Johanna, rakennusinsinööri, rakennusterveysasiantuntija

Hyttinen Liisa, viestinnän ja ympäristön asiantuntija, kaupunginvaltuutettu

Ikonen Katja, rakennusinsinööri (AMK)

Jalava Yrjö, palopäällikkö

Kaarivirta Karoliina, varhaiskasvatuksen opettaja, kaupunginvaltuutettu

Kauhaniemi Mari, hammaslääketieteen lisensiaatti, kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja

Kivimäki Minna, muutosjohtamisen ja -viestinnän asiantuntija

Lahtinen Eeva, laboratorioanalyytikko, kaupunginvaltuutettu

Laitinen Tuija, hankesuunnittelija, sosionomi (AMK)

Lautimo Katja, palkkahallinnon esihenkilö

Liete Marjo, KM, erityisen tuen koordinaattori

Lind-Mäki Aila, projektipäällikkö, kaupunginvaltuutettu

Lomas Krista, varhaiskasvattaja, sisällöntuottaja

Metsoila Iiri, sairaanhoitaja (YAMK)

Peltonen Kirsi, omaishoitaja

Pikkupeura Taina, varhaiskasvatuksen erityisopettaja

Päiviö Antero, kauppatieteiden maisteri

Reinikka Jaana, tanssitaiteen maisteri, baletinopettaja

Rosenberg Peppi, sairaanhoitaja (AMK)

Ryhänen Juha, diplomi-insinööri, yrittäjä

Sariola Olli, nuorisotyöntekijä, taksiammattilainen

Tulikorpi Laura, luokanopettaja, apulaisrehtori

Valo Heidi, varhaiskasvatuksen s2-opettaja, oikeustieteen opiskelija

Varkemaa Eero, opiskelija

Virtanen Petri, senior technical specialist

Vasemmistoliitto

Alam Shamsul, toimittaja, opiskelija

Boman Katja, sairaanhoitaja AMK, terveystiet. kand.

Eskola Annamari, luokanopettaja

Forsman Kalle, sopimusasiantuntija, automaatioasentaja

Haaparanta Aino, toimittaja

Herttuainen Lauri, sairaanhoitaja AMK

Husari Tuija, äidinkielenopettaja

Kahila Jere, mittakirvesmies

Kallas Tuukka, varhaiskasvatuksen opettaja

Keränen Daria, varhaiskasvatuksen opettaja

Kettunen Antti, viestintäsuunnittelija, YTM

Kirjavainen Jan, opiskelija

Koivunurmi Kari, sopimusalavastaava, maalarimestari

Leppänen Sofia, opiskelija

Lohikoski Juhani, koulutuspäällikkö, kaupunginvaltuutettu

Lohikoski Pia, kansanedustaja, VTM

Mäkelä Mika, sopimusalavastaava

Pirinen-Lepistö Jonnamaarit, puutarhuri

Raunio Mikko, eläkeläinen, työsuojeluvaltuutettu

Ruotsalainen Tarja, eläkeläinen, sihteeri

Ruuskanen Mikko, viheraluehoitaja

Salonen Kari, sairaanhoitaja

Saloriutta Lauri, eläkeläinen, tekniikan lisensiaatti

Tenkanen Sanna, sosiaalityön esimies, ryhmäliikunnanohjaaja

Törmänen Riitta, eläkeläinen, laborantti

Vakkila Joel, lastentarhanopettaja, sosionomi AMK

Weckström Jonna, lähihoitaja, yhteisöpedagogi

Åstrand Tom, vahtimestari

Öhrnberg-Tauru Lotta, tiedonhallinnan suunnittelija

Perussuomalaiset

Eskelinen Toni, työmaapäällikkö

Havansi Erkki, oikeustieteen prof.

Havansi Lahja, terv.tieteen maisteri, gerontologi

Heiskanen Miikka, diplomi-insinööri

Hentunen Tuula, tavaratalomyyjä

Hyvärinen Juha, eläkeläinen

Kempas Marko, asiantuntija

Ketonen Nino, yrittäjä

Koskelainen Armi, eläkeläinen

Kriisin Simo, maalarimestari

Lemmelä Tommi, turvallisuusvalvoja

Louko Elina, toimittaja, runoilija

Lumme Aino, toimistosihteeri, eläkkeellä

Lumme Henna, turvallisuusalan ammattilainen, opiskelija

Munne Martti, ohjelmistotestaaja, SME

Määttä Antti, myyntipäällikkö

Norss Jan, logistiikkapäällikkö

Nymark Jari, arvokuljettaja

Olavuo Ari, opiskelija

Pesonen Niko, maanmittausalan yrittäjä, driftingammattil.

Poutanen Arne-Toivo, DI-insinööri, yrittäjä

Puro Alec, maalari

Rahkonen Tarmo, yrittäjä

Riikonen Irja, terveydenhoitaja, kaupunginvaltuutettu

Rusi Esko, kirvesmies

Silvander Iiro, eduskuntaryhmän asiantuntija,kaupunginvaltuutettu

Talja Joose, asematasobussinkuljettaja

Tammilehto Ritva, eläkeläinen, Yo-kauppateknikko

Tammisalo Janne, linja-autonkulj.,jääkiekkojoukkueen huoltaja

Tirkkonen Jouni, sairaanhoitaja, kaupunginvaltuutettu

Vainio Maarit, laskentamerkonomi

Vuoristo Markus, kuorma-autonkulj., liikennejärjestelijä

Yliluoma Joel, ohjelmistosuunnittelija, tanssinopettaja

Liike Nyt

Karjalainen Jan, restonomi, kauppias

Kansallinen Kokoomus (KOK+RKP)

Ahonen Jarmo, eläkeläinen, evl evp

Antikainen Hanna-Maria, luokanopettaja, KM

Arminen-Piippo Tarja, osaamisen kehittämisen asiantuntija

Byckling Juuso, myyjä

Cwiek Monika, event coordinator / tapahtumakoordinaattori

Enjala Terhi, kuntoiluyrittäjä, terveyspalveluista vastaava johtaja

Ennevaara Anssi, yrittäjä, senior advisor

Hartzell-Kokko Tarja, yrityksen pankkineuvoja, eläkkeellä

Heikkinen Marko, aluepäällikkö

Hietala Harri, hallitusammattilainen, varatuomari

Honkasalo Ossi, myyntijohtaja, eläkkeellä

Juutilainen Merja, kauppat. maisteri

Karjalainen Jari, tilanhallintapäällikkö

Karjalainen Tarja, tradenomi, lähihoitaja

Kauranen Erkki, veturinkuljettaja, MBA

Kinnunen Pirjo, senior solution consultant

Knapas Simon, asiantuntija

Koski Harri, kehitysjohtaja, EVL evp

Lahtinen Annaleena, tilasuunnittelija, lehtori AMK

Laitinen Merja, neuvotteleva virkamies

Lappalainen Saila, yrittäjä, toimitusjohtaja

Larkio-Putkisto Eija, pankkiiri, eläkkeellä

Linros Jüri, sisätautien erikoislääkäri

Masalin Marika, ylioppilas

Masalin Mikko, poliisipäällikkö, OTM

Mohtaschemi Riikka, kätilö, luottamusmies

Mustonen Pasi, digipedagogi, KM

Myllyharju Samuli, kehityspäällikkö, YTM

Mäkirinta Aki, ylläpidon työpäällikkö, hortonomi

Natri Janina, talent agent

Niemistö Jussi, kiinteistönvälittäjä, SIT

Nissinen Jukka, yrittäjä

Nurmi Eero, eläkeläinen

Nyyssönen Ari, yrittäjä

Oksanen Marko, yrittäjä

Pajari Anriikka, merkonomi

Peltomaa Harri, yrittäjä

Pihola Ville, yrittäjä

Pitkä Juha, johtava nuorisotyönohjaaja

Pyykkölä Markku, johtava konsultti, VTM

Rautiainen Tommi, kehityspäällikkö

Ruusu Samuli, kauppias

Saaristo Satu, erikoistoimittaja, hum. kand.

Salmela-Vierisalo Satu, LVI-asiantuntija

Salonpää Tuomo, rak.ins.

Savenius Esa, lehtori, LitM

Siltanen Riikka, musiikkipedagogi, FT TM

Sotejeff Marko, yrittäjä, myyntijohtaja

Suomela Marja, päiväkodinjohtaja

Tiensuu Teemu, perhesosiaalityön esimies

Toikka Mika, yrittäjä, opistoupseeri evp

Toom Sven, yrittäjä

Totsenõi Artjom, yrittäjä autokorjaamo

Vannela Sari, OTK

Vasama Janne, hallituksen pj

Vepsäläinen Andreas, ostaja

Virtanen Päivi, tilitoimistoyrittäjä

Suomen ruotsalainen kansanpuolue (KOK+RKP)

Johansson Erja, kokemusasiantuntija / erfarenhetsexpert

Johansson Harry, pensionär / eläkeläinen

Rahkala-Simberg, Mari forskare, lärare / tutkija, opettaj

Sjöroos Jan, försäljningschef / myyntipäällikkö

Tarna Kerstin, lärare / opettaja

Ehdokasasettelu vahvistetaan 14. toukokuuta

Kuntavaalien siirtämisestä kesäkuun 13. päivään tehtiin poliittinen linjaus oikeusministerin ja eduskunnassa edustettuina olevien puolueiden puoluesihteereiden kokouksessa 6.3.2021. Eduskunta päättää kuntavaalien siirrosta hallituksen esityksen pohjalta.

Vaalien toimittamisen aikataulu hallituksen esityksessä ehdotetun mukaisesti:

äänioikeusrekisterin tietojen poimintapäivä (missä kunnassa kukin on äänioikeutettu): 23.4.2021

ehdokashakemusten jättöpäivä: 4.5.2021

ehdokasasettelun vahvistaminen: 14.5.2021

äänioikeusrekisteri lainvoimainen 25.5.2021

kotiäänestykseen ilmoittautuminen päättyy 1.6.2021 klo 16

ennakkoäänestys kotimaassa: 26.5. - 8.6.2021

ennakkoäänestys ulkomailla: 2. - 5.6.2021

vaalipäivä: 13.6.2021

tulosten vahvistaminen: 16.6.2021

valtuustot aloittavat työnsä 1.8.2021.

Siirry vaalikoneeseen

Kommentoi

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Tilaa uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut