Järvenpään kuntavaaliehdokkaat 9.3.2021

Keski-Uusimaa julkaisee keskusvaalilautakunnilta saamansa tiedon mukaisesti kuntavaalien alkuperäisen aikataulun mukaisesti 9.3. kello 16 mennessä jätetyt ehdokaslistat. Kyseessä ei siis ole lopullinen lista, sitä on mahdollista täydentää 4.5. saakka.

Suomen ruotsalainen kansanpuolue

Utriainen Alice, huvudförtroendeman

Wikström Lars, lärare, pensionär

Suomen Kommunistinen Puolue

Viitaniemi Arto, sorvaaja, eläk.

Liberaalipuolue - Vapaus valita

Rosenberg Joni, yrittäjä

Liike Nyt

Wiberg Tuula, palkanlaskija/HR koordinaattori

Vasemmistoliitto

Alapartanen Ari, maatalous- ja metsätieteiden kandidaatti, vartija

Alapartanen Jyrki, sektorijohtaja

Hassinen Johanna, varhaiskasvatuksen erityisopettaja, sanataideohjaaja

Kerminen Miikka, taloushallinnon assistentti, koti-isä

Kerminen Sanna, toimitusjohtaja, suurperheen äiti

Korhonen Saana, toimitsija, tradenomi

Korpela Mika, työnjohtaja, kattopeltiseppä

Kotaviita Vesa, työympäristöpäällikkö

Kuosma Sanna, kuntoutuja, koulutettu kokemusasiantuntija

Laitinen Vesa, pääluottamusmies

Launiala Mimmi, työtoiminnan ohjaaja, kaupunginvaltuutettu

Lehtinen Hannaleena, yrittäjä

Liimatainen Heini, kaupunginvaltuutettu, toimintaterapeutti YAMK

Nyman Jussi, viheraluemestari

Perkoila Mikko, muusikko, soitinrakentaja

Pöllä Mikko, documentation specialist

Raunimaa Jouko, eläkeläinen, kokemusasiantuntija

Sainio Minttu, opiskelija

Solanterä Minna-Maria, erityisasiantuntija, sosiaalityöntekijä

Vainiola Lotta, etsivä nuorisotyöntekijä, sosionomi (AMK)

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Dhakal Prakash, opettaja, sosionomi

Fahlström Seppo, sähköasentaja, eläkeläinen J

Haaparanta Satu, palvelukehittäjä, tradenomi

Haimala Timo, diplomi-insinööri

Hautamäki Jarno, filosofian maisteri, Järvenpään lukion apulaisrehtori

Heikkinen Toni, yrittäjä

Hirvonen Jarkko, ylimeteorologi

Honkanen Antti, lukion lehtori, pääluottamusmies

Ijäs Timo, kauppatieteiden maisteri, suunnittelupäällikkö

Jafari Mostafa, lähihoitaja opiskelija, sähköasentaja

Jumppanen Mirja, palveluneuvoja

Juntunen Markku, turvatarkastaja, pääluottamusmies

Järvinen Petri, kiinteistönhuoltaja

Karenius Nea, valtiotieteiden maisteri, rahoitusekonomisti

Kastruni Maria, myyntiassistentti

Kettunen Ari, omamekaanikko

Kokki Jouni, ruiskumestari

Kokko Kimmo, yo-merkonomi

Komulainen Pirjo, sairaanhoitaja, asumispalvelujen esimies

Koskinen Pasi, kassanhoitaja, varatuomari

Kuusela Jaakko, järjestöneuvos

Laakkonen Mikko, koulutuspoliittinen asiantuntija, yhteiskuntatieteiden maisteri

Liikanen Pentti, eläkeläinen, faktori

Lohtander Minna, erityisasiantuntija, valtiotieteiden maisteri

Luuk Ida, opiskelija

Luuk Pekka, taksiyrittäjä, herastuomari

Majanen Liisa, eläkeläinen, lähihoitaja

Mäkinen Jarmo, asiatarkastaja, luottamusmies

Mäkinen Emmi, viestintäyksikön assistentti

Mäntylä Fanni-Laura, mielenterveys- ja päihdetyön ammattilainen

Neuvonen Mika, tekstiilihuoltaja, eläkeläinen

Nieminen Helena, pukuompelija, yrittäjä

Nivaoja Riku-Ville, kirvesmies

Nurmi Jussi-Petteri, muusikko, eläkeläinen

Packalen Maj, lehtori, eläkeläinen

Palenius Reima, ryhmävastaava, työsuojeluvaltuutettu

Peltonen Eemeli, valtiotieteiden maisteri, tiedottaja

Pelkonen Tiina, toimittaja

Pitkänen Henry, muusikko, HR-konsultti

Raitisoja Jukka, lentokonetekniikan opettaja

Rouhiainen Teemu, hitsaaja

Salmivuori Taru, opettaja

Sitolahti Jyrki, VTM, kirjanpitäjä

Spåra Oskari, sähköasentaja

Syrjänen Jaana, lähihoitaja, pääluottamusmies

Tallgren Jouni, senior advisor, työsuojeluvaltuutettu

Taurovaara Reino, eläkeläinen

Tirronen Pirjo, toiminnanjohtaja

Torkkeli Pasi, toiminnanjohtaja

Tuominen Satu, MBA, markkinointi- ja myyntipäällikkö

Tuovila Arto, veturinkuljettaja

Töyrylä Salli-Irene, postityöntekijä

Uhlenius Irma, hallintojohtaja, eläkeläinen

Uljas Lauri, VTM, lehtori

Uotinen Anne, sosiaalialan moniosaaja

Viitala Asko, opettaja

Virtanen Juhani, myyntiedustaja, eläkeläinen

Perussuomalaiset

Björkstedt Birgitta, lähihoitaja, myyntiedustaja

Boman Tom, liikuntapaikkojen hoitaja, jäämestari

Finér Raimo, ylikonstaapeli, eläkkeellä

Haukilahti Jarno, kiinteistöhuoltomies

Heino Seppo, rakennusinsinööri, vastaava työnjohtaja

Herra Juha, radio- ja televisioasentaja

Holmström Rune, kirjailija-toimittaja

Hyvärinen Juha, insinööriopiskelija

Hämäläinen Raimo, suunnittelija, insinööri AMK

Immonen Lutfija, lääketeknikko

Kallio Kristian, luottamusmies

Keränen Esko, yrittäjä, eläkeläinen

Kohtamäki Anna-Elina, ravintolatyöntekijä

Koivisto Pekka, yrittäjä

Kokko Timo, työnjohtaja

Kotkanen Seppo, eläkeläinen

Kotti Risto, eläkeläinen, yrittäjä

Lehtola Lea, yo-merkonomi

Lohela Peter, eläkeläinen, autonkuljettaja

Luukkanen Arto, varakansanedustaja, dosentti

Luukkanen Elias, yrittäjä

Niittynen Anne-Marie, muisti-lähihoitaja, eläkeläinen

Nikunlassi Ahti, dosentti, yliopistonlehtori

Nikunlassi Maija, lukion lehtori

Nuorento Tuomo, yrittäjyyden kokemusasiantuntija

Nöjd Ismo, yrittäjä, lakimies

Ovaska Teemu, tietoliikenneinsinööri, radioverkkoasiantuntija

Pelkonen Olli, myyjä

Perta Kalevi, eläkeläinen, autonkuljettaja

Perta Petri, sairaanhoitajaopiskelija

Piisinen Jorma, rakennusalan yrittäjä

Puola Pekka, kiinteistönhoitaja, eläkeläinen

Rasinkoski Mauri, varastotyöntekijä, terminaalityöntekijä

Saastamoinen Kalle, FT, tutkija

Salonen Anssi, työtön insinööri

Segersvärd Leif, yrittäjä

Sorri Lars, taksinkuljettaja, sairaankuljettaja J

Stenberg Sami, linja-autonkuljettaja

Taavila Antti, HTL, sisäinen tarkastaja

Takala Jouni, lehtori

Tala Heikki, dosentti, tietokirjailija

Toivonen Jarmo, elkeläinen, veturinkuljettaja J

Turunen Samppa, ammattimies, tuntiopettaja

Urpi Soile, YAMK

Urpi Toni, ekonomi

Vainikka Kristiina, sairaanhoitaja

Vikman Osmo, lääkäri

Virkkunen Laura, taloushallinnon merkonomi, toimistovastaava

Wiberg Harry, ratkaisupäällikkö

Kansallinen Kokoomus

Christensen Päivi, koulutyönpäällikkö, LitM

da Costa Mikael, toimitusjohtaja

Edorisiagbon James, toimintaterapeutti, YAMK J

Geitel Mona, opiskelija

Heikkinen Johanna, KM, kouluttaja

Hippi Pekka, kaupunginsihteeri, eläkeläinen

Hylkilä Erkki, diplomi-insinööri, eläkeläinen

Kontkin Henri, hankesunnittelija, historian masteriopiskelija

Koskivainio Jussi, projektipäällikkö

Kostama Rita, yrittäjä, tradenomi

Kotilainen Eivor, eläkeläinen

Kukkonen Esa, merkonomi, liikuntapaikkamestari

Kämäräinen Kerkko, liiketoiminnan kehityspäällikkö

Kärkkäinen Pekka, yrittäjä

Käyhkö Tuomas, datanomi, AMK-opiskelija

Lätti Toni, LVI-perustutkinto, merkonomi

Mc Loughlin Seán, opiskelija, nuorisovaltuutettu

Müller Vesa, henkilöstöjohtaja, insinööri

Niva Iida, fil.yo, palvelumyyjä

Nordblom Jari, urheiluvalmentaja, yrittäjä

Nurmela Mika, ammattilentäjä

Ovaska Petri, yrityskehittäjä,  AmO

Partanen Hanna, ravitsemusterapeutti, yrittäjä

Perttu Helinä, rehtori

Pohjonen Suvi, filosofian maisteri, kansanedustajan avustaja

Rantala Topi, merkonomi, asiakasneuvoja

Ruonakoski Peter, opiskelija

Saarnivuo Riitta, tradenomi, senior advisor

Savolainen Lasse, eläkeläinen

van Schevikhoven Willem, yrittäjä

Sihvo Ville, tekniikan tohtori

Sihvola-Rauttu Terttu, eläkeläinen

Sillanmäki-Kuokkanen Sari, KM, erityisluokan opettaja

Sillsten Teemu, asentaja

Somervuori Eija, KTM, teol.yo.

Styrman Sami, myymäläpäällikkö, tradenomi

Tietäväinen Teemu, manager, data & analytics

Turtiainen Reijo, FM

Valve Keijo, yrittäjä, maanviljelijä

Vesala Antti, FM, toiminnanjohtaja

Viitala Tatu, yrittäjä

Wilskman Lars-Erik, eläkeläinen, VTM

Östberg Tiia, tuotepäällikkö, tradenomi

Piraattipuolue

Reunamo Samuli opettaja

Suomen Keskusta

Edry Gil, varusmies/opiskelija

Edry Tarja, KM, rehtori

Haapala Päivi, yrittäjä, yo-parturikampaaja

Haapanen Kari, everstiluutnantti EVP.

Hasko Riikka, sairaanhoitaja YAMK

Heikkilä Antti, arkkitehti, yrittäjä

Koivisto Elina, TM, seurakuntapastori

Lappalainen Esko, järjestöneuvos, ent. toiminnanjohtaja

Lehtimäki Leena, FM, KM, luokanopettaja

Lindberg Henry, lasittaja

Oikari Nico, ensihoitaja (Pt)

Packalén Pekka, sovellussunnittelija

Passi Tomi, insinööri, AMK

Pyykkönen Maija-Liisa, opettajankoulutusjohtaja, eläkeläinen

Reina Riikka, kirkkoherra

Reponen Pekka, järjestöpäällikkö

Riikonen Sanna-Maria, hyvinvointiohjaaja

Röynä Anna, terveydenhoitaja

Santanen Johanna, ammatillinen opettaja, Ktm, KM

Siukola Jaana, sosionomi

Tihveräinen Kalevi, teknikko, yrittäjä

Tiusanen Liina, YTK, opiskelija

Wallenius Jarkko, yrittäjä

Vallittu Jari, talonrakentaja

Varis Arimo, MBA, myyntijohtaja

Vimpari Anna-Mari, VTM, valtiosihteeri

Vuorela Birgitta, FM, kirjanpitäjä

Vihreä liitto

Arsiola Ursula, lähihoitaja, wellness-tradenomi

Deniz Taru, varhaiskasvatuksen opettaja, kasvatustieteiden kandidaatti

Enqvist Ari, erityisluokanopettaja/Jopo-opettaja

Festus Stanley, valmentaja, tulkki

Graeffe Hanna, kieltenopettaja, FM

Haavisto Jere, jatkuvuuden ja häiriöhallinnan asiantuntija

Heiskanen Sari, sosionomi (AMK), teatteriohjaaja

Henttonen Milja

Joenpelto Mari, sairaanhoitaja

Juuma Riikka, kehittämispäällikkö, YTM

Kalenius Ronja, opiskelija

Karhu Riikka, kehityspäällikkö, tradenomi (YAMK)

Karjalainen Satu, DI, energia- ja ympäristöasiantuntija

Keinänen-Korpela Riitta, luokanopettaja (KM), eläkeläinen

Kinanen Sipuliina, muotoilika (AMK), kasvatustieteiden opiskelija

Korpela Laura, international tourism management

Kuusikallio Katri, toiminnanjohtaja, pappi (TM)

Lahtinen Kirsi, hammashoitaja

Lehtimäki Tomas, DI, yrittäjä

Lindblad Niilas, järjestelmäasiantuntija

Lintula Tiia, TK, yrittäjä

Majola Toni, tuottaja, erityisnuorisotyönohjaaja

Mustonen Ville, opettaja, teatteri-freelancer

Myllyniemi Harri, tutkija J

Naala Pauliina, vieritestauskoordinaattori,nlaboratorion hoitaja

Nick Reetta, sosionomi (YAMK), projektipäällikkö

Niskanen Kristian, tuotantotyöntekijä

Nurminen Jani, kokki, koulutettu hieroja

Nurro Lauri, Di, rahoitusvastaava

Piensoho Tuula, kasvatustieteen tohtori (KT), aikuiskoulutuspäällikkö

Päivinen Mikko, aktuaarijohtaja

Raatikainen Emilia, ravintolapäällikkö, restonomi (AMK)

Salovaara Risto, VTM, OTO-isännöitsijä

Seppälä Roni, muusikko

Solonen Pasi, ohjaaja, työvalmentaja

Tapaila Jenni, koulunkäynninohjaaja, luottamusmies

Tesfai Tsegu, rakennusmies

Tukonen Pekka, rehtori

Vauhkonen Tanja, FM, valmistavan luokan opettaja

Vähäsarja Ossi, sosionomi (AMK), lastensuojelun sijaishuollon vastaava ohjaaja

Väänänen Meeri, opiskelija, FM

Wallin Emmi, sosionomi (AMK), erityisnuorisotyöntekijä

Suomen Kristillis-demokraatit (KD)

Hallinen Teuvo, yrittäjä, eläkeläinen

Honkanen Justiina, koulunkäynninohjaaja

Huhtala Asser, tietoliikenneasiantuntija

Huttunen Petri, koulutettu hieroja J

Ketomäki Jaakko, työelämäprofessori, johtava asiantuntija

Korhonen Asmo, yrittäjä

Lappeteläinen Timo, työvalmentaja, hyvinvointiohjaaja

Lehtonen Kari, linja-autonkuljettaja, laskentatoimen merkonomi

Lehtonen Pertti, teknikko

Lehtoranta Jaana, it-asiantuntija

Männistö Veera, opiskelija

Pajunen Jouni, it-erikoisasiantuntija

Pasanen Päivi, eläkeläinen

Pylkkänen Markus, tekninen asiantuntija

Ryhänen Ulla, kirjanpitäjä, eläkeläinen

Suortti Marko, kirvesmies

Tenhunen Markku, viestintäjohtaja, tv/radiotoimittaja

Valonen Pia, ammatillinen opettaja, KM

Järvenpää Plus

Berg Henry, myyntipäällikkö

Chaulagai Som, FM, sosionomi AMK

Halme Jyri, liikennejohtaja

Häkkinen Lotta, työpajaohjaaja, Järvenpään kaupunki

Häkkinen Markku, yrittäjä, erityisluokanopettaja

Kekäläinen Arvi, eläkeläinen, agrologi MKT

Makkonen Pepe, kiinteistöpäällikkö

Matikainen Ismo, puuseppä

Marttinen Jenni, sosiaalialan ohjaaja

Osipow Peter, KM, erityisluokanopettaja

Rantanen Seppo, KM, rehtori

Salakka Jani, yrittäjä

Vainikainen Tommi, ohjelmistokehittäjä, DI

Vuorialho Leena, rehtori, eläkkeellä

Vuoristo Seppo, product specialist

Ylinen Jussi, kehityspäällikkö, DI

Relander Tiina

Repo Katja, yhteisömanageri, tradenomi

JUTTUA MUOKATTU 12.3.2021 klo 9.55: Petri Ovaskan tiedoissa luki virheellisesti "Ovaska Petri, yrityskehittäjä, AMU". Tiedon kuuluu olla Ovaska Petri, yrityskehittäjä, AmO. Tieto oli väärin keskusvaalilautakunnasta saadussa ehdokasluettelossa.

Ehdokasasettelu vahvistetaan 14. toukokuuta

Kuntavaalien siirtämisestä kesäkuun 13. päivään tehtiin poliittinen linjaus oikeusministerin ja eduskunnassa edustettuina olevien puolueiden puoluesihteereiden kokouksessa 6.3.2021. Eduskunta päättää kuntavaalien siirrosta hallituksen esityksen pohjalta.

Vaalien toimittamisen aikataulu hallituksen esityksessä ehdotetun mukaisesti:

äänioikeusrekisterin tietojen poimintapäivä (missä kunnassa kukin on äänioikeutettu): 23.4.2021

ehdokashakemusten jättöpäivä: 4.5.2021

ehdokasasettelun vahvistaminen: 14.5.2021

äänioikeusrekisteri lainvoimainen 25.5.2021

kotiäänestykseen ilmoittautuminen päättyy 1.6.2021 klo 16

ennakkoäänestys kotimaassa: 26.5. - 8.6.2021

ennakkoäänestys ulkomailla: 2. - 5.6.2021

vaalipäivä: 13.6.2021

tulosten vahvistaminen: 16.6.2021

valtuustot aloittavat työnsä 1.8.2021.

Siirry vaalikoneeseen

Kommentoi

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Tilaa uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut