Tässä ovat Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaaliehdokkaat

Tässä ovat alustavat ehdokaslistat, jotka puolueet ovat lehdelle toimittaneet.

Aluevaalien vaalipäivä on sunnuntai 23.1.2022.

Äänioikeusrekisterin tietojen poimintapäivä (millä hyvinvointialueella kukin on äänioikeutettu) on 3.12.2021.

Ehdokashakemusten jättäminen aluevaalilautakunnalle viimeistään 14.12.2021 ennen klo 16.

Aluevaalilautakunnat vahvistavat ehdokasasettelun (ml. ehdokasnumerot) 23.12.2021.

Äänioikeusrekisteri on lainvoimainen 11.1.2022.

Kotiäänestykseen ilmoittautuminen päättyy 11.1.2022 klo 16.

Ennakkoäänestys on kotimaassa 12.–18.1.2022 ja ulkomailla 12.–15.1.2022.

Aluevaalilautakunnat vahvistavat aluevaalien tulokset 26.1.2022.

Valtuustot aloittavat työnsä 1.3.2022.

Suomen Keskusta

Kerava

Aalto Katri, agrologi (AMK), kasv. yo

Aikio Tuire, opinto-ohjaaja, erityisopettaja

Jefimkina Olga, insinööri

Kallioinen Inna, OTM, aluesyyttäjä

Laaninen Timo, pastori, hallintotieteiden maisteri

Manninen Heikki, YTM, eläkeläinen

Niinisalo Vaito, metsätalousyrittäjä, insinööri

Osman Lili, yrittäjä, lähihoitaja

Suihkonen Tuomo, luokanopettaja, pääluottamusmies

Vantaa

Airaksinen Marja, professori, farmasian tohtori

Alahelisten Janne, puuseppä, taiteilija

Allajar Tia, lähihoitaja

Backström Pia, sairaanhoitaja

Forsang Georgiana, lähihoitaja, oikeustieteen opiskelija

Heino Helinä, hoitotyön opettaja, TtM

Humalamäki Pauli, insinööri

Inkinen Minna, taloushallinnon asiantuntija

Järvinen Jussi, yrittäjä

Karadag Nejdet, restonomi (AMK), yksikön päällikkö

Kivistö Paul, yrittäjä, LVI-asentaja

Korkiamäki Lorna, yrittäjä, lähihoitaja

Kouvo Sonja, yhteiskuntatieteiden opiskelija

Krasniqi Shemsi, merkonomi

Kumpulainen Tiia, lähihoitaja

Lakra Mirka, yrittäjä

Lehto Anne, lähihoitaja, yrittäjä

Lehtonen Markku, tutkimusteknikko

Lehtovirta Timo, ICT-päällikkö

London Harri, asentaja

Luokkala Pirjo, terveys- ja kasvatusalan asiantuntija, terveydenhuollon maisteri

Malinen Tiia, opettaja sijainen

Metsälä Ray, insinööri, vartija

Mähönen Miia, lähihoitaja, merkonomi

Mäkinen Auno, neuvottelupäällikkö, pastori

Natunen Tuula, asiantuntija

Nyberg Olli, toiminnanjohtaja, VTM

Palmu Hannu, diplomi-insinööri, eläkkeellä

Pitkänen Noora, avainasiakaspäällikkö

Saarto Anu, yrittäjä

Savolainen Matti, isännöitsijä

Sobenina Natalia, projektinohjaaja

Tiainen Simo, johtaja

Tikkanen Sami , tietohallintojohtaja

Vanhala-Kukkonen Riitta, bioanalyytikko

Vanhanen Tuomas, ministerin erityisavustaja, Keskustan ministeriryhmän sihteeri

Virrankari Sari, sosiaalityöntekijä, yhteiskuntatieteiden maisteri

Liike Nyt

Kerava

Hämäläinen Sarianna, sosionomi AMK, lähihoitaja, yrittäjä

Korttila Jani, sähkötöiden johtaja, yrittäjä

Rönnholm Jarkko, myyntipäällikkö

Vantaa

Havukainen Jari, Area Manager

Himberg Riku, myymälänhoitaja, yo-merkonomi

Ihander Tomi, sairaanhoitaja AMK, ensihoitaja, terapeutti

Jyrinoja Pertti, yrittäjä, it-koordinaattori

Kaura Veli-Matti, kauppateknikko, yrittäjä

Kelo Mika, toimitusjohtaja

Kivistö Jyrki, yrittäjä, merkonomi

Knevel Marita, luokanopettaja, KM

Kolhinoja Inka-Johanna, merkonomi

Kuutchin Marco, myyntiedustaja

Karttunen Henri, ensihoitaja AMK, pelastajaopiskelija

Kosunen Lauri, yrittäjä

Kovero Marko, tuotepäällikkö, restonomi YAMK

Lahti Jarmo, Key Account Manager

Monto Jonne, laivakokki

Nummela Nina, yrittäjä, KTM

Pajunen Kati, yliopistonlehtori, YTM, KTT

Pellinen Jari, ylipalomies, ensihoitaja

Puhakka Hanna, logistiikkatyöntekijä, oikeusnotaari

Purmonen Sari, sairaanhoitaja AMK

Seppälä Petri, ratkaisuarkkitehti, DI

Suni Antti, controller, tradenomi

Sytelä Sami, yrittäjä

Tanskanen Petsku, ICT-tukihenkilö

Teir Ann-Christine , merkonomi

Tiensuu Tero, putkiasentaja

Toivanen Eero, toimialajohtaja DI

Vacker Marjo, sairaanhoitaja (AMK)

Volk Mathias, opettaja, KM

Vuortenmaa Merete, logistiikan perustutkinto

Väre Jarkko, työvalmennuksen EAT, yrittäjä

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Kerava

Harjula-Jalonen Leena, FM, toiminnanjohtaja

Hoikkala Ville-Pekka, lakimies, yrittäjä

Karjalainen Anne, rehtori, kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

Korventaival Nina, toiminnanjohtaja, sosionomi YAMK

Laukia Jari, filosofian tohtori, opettajakorkeakoulun johtaja

Nykänen Heli, FM, luokanopettaja

Ruusu Eija, sosionomi AMK, hanketyöntekijä

Räisänen Meea, koulunkäynnin ohjaaja, lähihoitaja

Saarinen Niina, rehtori, erityisluokanopettaja

Savolainen Kim, kivi- ja asvalttityöntekijä, kaupunginvaltuutettu

Syrjäläinen Sini, sairaanhoitaja, kätilö AMK

Wilen Päivi, perhepsykoterapeutti

Vantaa

Atzmon Maiju, sosionomi AMK, perhetyöntekijä

Bruun Susanna, ryhmäpäällikkö, VTM

Bäckström Lars-Peter, varavaltuutettu

Eklund Kalle, talous- ja hallintojohtaja, KTM

Eklund Tarja, leipomotyöntekijä

el Issaoui Naima, talousasiantuntija

Eriksson Soile, ohjaava opettaja, kasvatustieteen maisteri

Eskelinen Jarno, yrittäjä

Friman Milla, projektipäällikkö, FM meteorologi

Haapalainen Tuija, terveydenhoitaja, sairaanhoitaja

Hako Jukka, filosofian maisteri

Hall Anu, toimistopalvelupäällikkö, kaupunginvaltuutettu

Heinonen Risto, uimahallityöntekijä

Heinonen Santeri, lehtori, FM

Heiskanen Jaana, laboratoriomestari

Hilas Heidi, asiakkuusasiantuntija, omaishoitaja

Hildén Joni, yrittäjä, toimittaja

Hokkanen Kari, postinjakaja

Hristov Johanna, järjestöpäällikkö, metsänhoitaja (MMM)

Huuskonen Sanna, lähihoitaja, merkonomi

Hynninen Mari, fysioterapeutti AMK

Itäpää Katja, oikeustradenomiopiskelija

Järvinen Harri, ay-toimitsija, yhteyspäällikkö

Kallio Jari, aluepäällikkö

Kangasniemi Mila, poliittinen suunnittelija

Kaukola Ulla, lehtori, FM

Kiljunen Kimmo, kansanedustaja, VTT

Kopra Ulla-Maija, terveydenhoitaja YAMK

Koskinen Jouko, rakennusmestari, eläkkeellä

Kostiainen Emilia, valtiotieteiden maisteri, erityisopettaja

Kotiranta Matti, ajoneuvomekaanikko, luottamusmies

Kähkönen Osmo, dipl. ins., toimitusjohtaja, eläkkeellä

Kähärä Sirkka-Liisa, aluepäällikkö, sairaanhoitaja AMK

Kähärä Kaarlo, virastomestari

Laakkonen Päivi, HR Advisor, KM

Laakso Päivi, yksikön päällikkö, VTM

Laaksonen Sirkka, talouspäällikkö, eläkkeellä

Lampinen Pauliina, toiminnanjohtaja, VTM

Lehtonen Olavi, isännöitsijä, eläkkeellä

Letto Pirkko, ylihammaslääkäri, EHL

Liimatainen Reijo, hiippakuntadekaani, pastori

Lindblad-Palo Salla, osastonhoitaja, sairaanhoitaja (YAMK)

Lindtman Jouko, järjestösihteeri, eläkkeellä

Merelä Mikko, yrittäjä, kirvesmies

Mykkänen Pekka, edunvalvonta-asiantuntija, erikoissairaanhoitaja

Mölsä Tomi, finanssialan konsultti

Niemi-Saari Mari, toiminnanjohtaja, yhteisöpedagogi YAMK

Oivo Tuija, työmarkkinaneuvos, VTM

Oja Mika, järjestelmäasiantuntija, pääluottamusmies

Osman Muktar, vastuuyksikön päällikkö, filosofian maisteri

Pitkänen Eeva, tekninen toimihenkilö, eläkkeellä

Richard Ben, automaatioasentaja

Riikonen Jyrki, ensihoitaja, eläkkeellä

Roos Eeva, varatuomari, työhyvinvointiasiantuntija

Saares Marja-Liisa, lastensuojelun kuntayhtymän johtaja, eläkkeellä

Saarikko Olli, myyjä, merkonomi

Sainio Jari, tonttiasiamies, tradenomi YAMK

Salo Eero, eläkeläinen

Salonen Kirsi, sosionomi YAMK, diakoni

Sipiläinen Heikki, lakimies

Sodhi Ranbir, yrittäjä

Somermäki Inka, sosionomi AMK, päihdeterapeutti

Stirkkinen Matilda, kätilötyön opiskelija, kaupunginvaltuutettu

Särkelä Riitta, sosiaalineuvos, YTT

Tahvanainen Säde, koulutussuunnittelija

Tamminen Ida, lähihoitaja, merkonomi

Tamminen Risto, sopimusasiamies, eläkkeellä

Tervala Miisa, sosionomi

Toivonen Teija-Tuulia, bioanalyytikko AMK

Tuppurainen Marko, linja-auton asentaja, opiskelija

Vartiainen Tiina, TtM, työelämänasiantuntija

Viinikainen Sari, järjestöjohtaja, TtT

Viksten Tony, vartija

Weckström Mikko, sairaanhoitaja AMK

Suomen Kristillisdemokraatit

Kerava

Holmas Tuulikki, lehtori, eläkeläinen

Uusi-Vähälä Jorma, tv-kameraoperaattori

Surakka Jorma, palveluneuvoja

Rönkkö Pentti J., toimittaja

Rekimies Mikko, puolueen järjestöpäällikkö

Partanen Riku, järjestelmäasiantuntija

Mustonen Mikko, diplomi-insinööri

Haltsonen Kari, toimitusjohtaja, eläkeläinen

Vantaa

Hinkonen Andrei, pastori, yrittäjä

Suuronen Satu ”Hacu”, mediavastaava, muusikko

Korhonen Ilkka, toimitusjohtaja, erikoissairaanhoitaja

Virtanen Rainer, toiminnanjohtaja

Gerges Maher, yrittäjä

Masih Asif, linja-autonkuljettaja

Päärni Helena, sosionomi (YAMK), merkonomi

Siltala Inna, teologian opiskelija

Kaartokallio Loviisa, kasvatustieteen maisteri, luokanopettaja

Ranta Elsi, puoluesihteeri

Tuomela Tiina, lastentautien erikoislääkäri, LKT

Tikka Joni, kirjastovirkailija

Suominen Tuomas, yrittäjä

Silventoinen Eemil, opiskelija, yrittäjä

Salonius Marja, työterveyshuollon erikoislääkäri

Mäkinen Marja-Vuokko, erikoissairaanhoitaja, toiminnanjohtaja

Malmi Juha, yrittäjä, kauppatieteiden maisteri

Ismo Kontoniemi, projektipäällikkö, rakennesuunnittelija

Jääskeläinen Arto, IT-järjestelmäasiantuntija

Jääskeläinen Jouko, valtiotieteiden tohtori, kaupunginvaltuutettu

Jouhki Laila, yhteiskuntatieteiden maisteri, sosiaalityöntekijä

Heikkinen Pia, HR-asiantuntija, ETT

Axberg Jan, diplomi-insinööri

Arlin Tiina, kauppateknikko, lautamies

Aikio-Bah Ulla, potilas

Adje Felix, koulunkäyntiavustaja, puutarhuri

Kansallinen Kokoomus

Kerava

Antikainen Hanna-Maria, luokanopettaja, kaupunginvaltuutettu

Enjala Terhi, yrittäjä, terveyspalvelujohtaja

Ennevaara Anssi, senior business advisor

Honkasalo Ossi, myyntijohtaja, eläkkeellä

Kauranen Erkki, veturinkuljettaja, MBA

Koski Harri, kehitysjohtaja

Linros Jüri, sisätautien erikoislääkäri

Mustonen Pasi, opettaja, digipedagogi

Natri Janina, talent agent

Pulkkinen Markku, sairaanhoitaja, tutkimuspäällikkö

Pyykkölä Markku, johtava konsultti, VTM

Rantala Ilari, YTM, business coach

Ruusu Samuli, kauppias

Suomela Marja, kaupunginhallituksen jäsen, päiväkodinjohtaja

Tiensuu Teemu, sosiaalityön esimies

Vesterbacka Pia, kemisti, johtaja

Vantaa

Aalto Otto, yrittäjä, FM

Aarnio Markus, kommodori evp., konsultti

Ahava Marja, yleislääkäri, apulaisylilääkäri

Ahokas Jari, ICT-järjestelmäasiantuntija

Alanne Irina, accountant, tradenomi

Aura Anssi, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu

Ek Satu, mielenterveys- ja päihdepalvelujen palvelupäällikkö, sairaanhoitaja YAMK

Garchi Camilla, lentoemäntä, sairaanhoitajaopiskelija

Haapala Heidi, kokki

Haapalainen Roosa, hankintapäällikkö, tuotantotalouden insinööri

Hakala Heli, erityisopettaja, kaupunginvaltuutettu

Hoviniemi Matilda, opiskelija

Iivarinen Oskari, kaupunginvaltuutettu, DI

Ilmonen Mikko, eläkeläinen, pelastusalan konsultti

Jashanica Xhemail, tulkki

Josefsson Helen, eduskunta-avustaja, FM (genetiikka)

Juurinen Timo, yrittäjä

Kaiju Susanna, kaupunginvaltuutettu, Opettaja

Kaira Lauri, johtaja, lakimies

Kallionpää Petri, apulaisrehtori, KM

Kallislahti Veli-Matti, liikuntajohtaja, LitM

Kanerva Sami, johtava asiantuntija, TkT

Kangasniemi Jouni, ohjelmajohtaja

Karpin Tiia, FM, lehtori

Kasonen Mika, ylikonstaapeli, kaupunginvaltuutettu

Keskitalo Satu, yrittäjä

Kivimäki Otso, yrittäjä

Koistinen Marjo, taloushallinnon lehtori, KTM

Koskinen Janne, KTM, varainhoitaja

Kuorikoski Altti, hallitusammattilainen, KTM

Kuutti Samuel, asiakaspäällikkö, ekonomi

Kärkkäinen Riku, kuntokeskusyrittäjä

Lehmuskallio Paula, sairaanhoitaja, kaupunginvaltuutettu

Lepistö Matti, viestinnän asiantuntija

Leppänen Taava, ylihoitaja, tohtorikoulutettava

Lindqvist Noa, opiskelija

Loikkanen Eelis, yrittäjä

Louevuo Karri, yrittäjä

Lähteenmäki Jonne, HTM, poliisitarkastaja

Multala Sari, kansanedustaja, KTM

Mård Markku, TtM, sairaanhoitaja

Nevala Jukka, rovasti

Nordman Sina, yrittäjä, TtM

Novanto Vallu, toimitusjohtaja

Orlando Carita, toimitusjohtaja, kaupunginvaltuutettu

Orpana Anitta, kaupunginvaltuutettu, VTM

Paakkinen Sami, prosessinohjaaja

Partanen Matti-Jussi, yrittäjä, liikunnanohjaaja

Paukku-Sani Sari, kehittämispäällikkö, DI

Peiju Aki, teknologiayrittäjä

Peura Sirpa, apteekkari

Phull Manav, toimitusjohtaja

Pylsy Anniina, sairaanhoitaja, TtM

Raja-Aho Maarit, TtM, sairaanhoitaja AMK

Rokkanen Sakari, ekonomisti, VTM

Salminen Terhi, työterveyshoitaja

Seppinen Antti, kaupallinen johtaja

Uskali Niina, varatuomari, poliisiylitarkastaja

Vasarainen Merja-Liisa HSO, logonomi

Äikäs Pekka, operatiivinen johtaja, EMBA

Suomen Kommunistinen Puolue

Kerava

Christensen Matti, sijaisisä

Vantaa

Karttunen Jari, pääsihteeri, filosofian maisteri

Kähmi Ossi Kalevi, linja-autonkuljettaja, filosofian maisteri

Lausa Thea, kokki

Mäntysalo Jiri, graafikko

Suomen ruotsalainen kansanpuolue

Kerava

Nieminen Jouko, valtiotieteiden maisteri

Sjöroos Jan-Peter, myyntipäällikkö

Vantaa

Bäckström Carola, oikeustieteen kandidaatti, ylitarkastaja

Dahlman Ulf, yrittäjä

Eklöf Jan-Erik Jeje, toiminnanjohtaja

Elfgren Thomas, rikosylikomisario

Forsblom-Prittinen Frida, kuraattori, VTM

Holmberg-Soto Hanna, johtava sosiaalityöntekijä VTM

Karlsson Patrik, kasv. maist., vararehtori

Suhonen-Malm Anna-Stina, M.D., erikoislääkäri

Liberaalipuolue

Kerava

Aaltonen Anna, yrittäjä, IT-konsultti

Puruskainen Pia-Maritta, tuotantotalouden diplomi-insinööri

Kristallipuolue

Vantaa

Lyytikäinen Juho, valotyöntekijä

Avoin Puolue

Vantaa

Wilkman Nicholas, opiskelija

Piraattipuolue

Kerava

Reunamo Samuli, opettaja

Vantaa

Hopiavuori Utu, tietojärjestelmäasiantuntija

Kantola Roni, Uudenmaan piiriyhdistyksen varapuheenjohtaja LuK

Kaukamieli Olavi, ICT-insinööri

Mahlamäki Joni, järjestösihteeri

Robson Jari, tekninen vartija

Valitsijayhdistykset

Vantaa

Hovinen Jari, myyntineuvottelija

Vihreä Liitto

Kerava

Anundi Eeva, YTM, valokuvaaja-yrittäjä

Carlenius Jaana, ryhmäpäällikkö, IT-alan ja hankintatoimen ylemmät korkeakoulututkinnot

Hartikainen Juho, mediakasvattaja, pelisuunnittelija

Jalava Yrjö, palopäällikkö, insinööri (YAMK)

Kanerva-Poranen Kirsi, hallintotieteiden maisteri, palveluyksikön johtaja

Peltonen Kirsi, omaishoitaja

Tulikorpi, Laura KM, luokanopettaja, kunnanvaltuutettu, sosiaali- ja terveyslautakunnan pj.

Valo Heidi, opettaja, oikeustieteen opiskelija

Vantaa

Alaja Outi, terveydenhoitajaopiskelija, lähihoitaja, kissaihminen

Alanko Aukusti, farmasian ylioppilas

Alasuutari Jenni, kauppatieteiden maisteri

Auvinen Antti, diplomi-insinööri

Chakir Samira, palveluohjaaja

Dean Topias, art director, graafikko

Diafouka, Porelela, opettaja, yrittäjä

Friman Reija, lakikoulutuksen assistentti, oikeustieteen ylioppilas

Gilbert Olga, terveyskeskuslääkäri

Heikinheimo Säde, pianonsoitonopettaja, eläkeläinen

Hollen Daniel, tuotepäällikkö, diplomi-insinööri, MBA

Huhta Timo, projektipäällikkö, diplomi-insinööri

Hultin Noora, sosionomi-diakoni

Huttunen Minna, restonomi

Hölttä Heikki, lehtori, yläkoulun matemaattisten aineiden opettaja

Juurikkala Timo, asiantuntija

Järveläinen Sari, tietotekniikan diplomi-insinööri, vertaisohjaaja

Kaimio Tuire, eläintenkouluttaja (eat), tietokirjailija, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu

Kauppinen Sirpa (Siru), ympäristötekniikan M.Sc., valtuutettu

Kivimaa Kalle, ohjelmistosuunnittelija

Kokko Hannu, asianajaja, varatuomari

Koponen Jukka, kiinteistöhuoltomies, VPK

Korkalainen Anne, työtön, elektroniikkainsinööri (AMK)

Kotta Hanna, sairaseläkeläinen

Kuparinen Venla, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, teologian maisteri

Kuusela Minna, arkkitehti, Vantaan Vihreiden puheenjohtaja

Kuusisaari-Bergström Maarit, johtaja, terveystieteiden maisteri

Kuvaja Johannes, graafinen suunnittelija

Kääpä Jaani, pelisuunnittelija

Linkola Maija, opiskelija, luonnontieteiden kandidaatti

Lyra Satu, työterveyshoitaja

Lätti Johanna, yrittäjä, opiskelija

Mannola Max, diplomi-insinööri, liikennesuunnittelija

Marjomaa Henri, tarkastaja

Mutanen Tuomas, tekniikan tohtori, aivotutkija

Norrena Vaula, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu

Paananen Hugo, opiskelija

Peltola Tuomas, lähihoitaja, erityiskoulunkäyntiavustaja

Pesu Sari, psykiatrinen sairaanhoitaja (AMK)

Romppainen Riku, ensihoitaja

Rämö Eve, sosiaaliohjaaja, kaupunginvaltuutettu

Salonen Anni, AV-teknikko

Savuoja Tuure, diplomi-insinööri, pyöräilyaktiivi

Seppänen Tia, kaupunginhallituksen varajäsen, kestävyystieteilijä

Sten Mira, terveydenhoitaja, yhteisöpedagogi, perhekummi

Tanke Aba Samson, lähihoitaja

Tarnanen Niilo, säveltäjä, tuntiopettaja

Tawasoli Eva, sote-asiantuntija, kaupunginvaltuutettu

Torki Mehri, PhD (tohtori) astrofysiikka

Valtanen Hanna, valtiotieteiden maisteri, tietotekniikan ammattilainen

Varpula Minna, KM, erityisopettaja, sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen ja jaoston jäsen

Vauhkonen Jouni, viestintäpäällikkö, poliittinen avustaja

Viilo Mikko, diplomi-insinööri, kaupunginvaltuutettu

Villanen Tytti, yhteisöpedagogi (AMK)

Vähälä Markus, sairaanhoitaja, kehittämispäällikkö

Ylönen Hannu, päihdetyön kokemusasiantuntija, toimittaja

Vasemmistoliitto

Kerava

Alam Shamsul, opiskelija

Husari Tuija, äidinkielenopettaja

Hölttä Maila, Keravan eläkeläisten pj, eläkeläinen

Kahila Jere, mittakirvesmies, ammattiyhdistyksen pj (JHL)

Kallas Tuukka, varhaiskasvatuksen opettaja

Karhu Heli (sit.), asiantuntija

Karhunen Antti, opettaja, FM

Kettunen Antti, viestintäsuunnittelija, YTM

Kirjavainen Jan, opiskelija

Lohikoski Pia, kansanedustaja, VTM

Raunio Mikko (sit.), luokanopettaja, eläkeläinen

Salonen Kari, sairaanhoitaja

Saloriutta Lauri, tekniikan lisensiaatti, eläkeläinen

Tenkanen Sanna, sosiaalityön esimies, ryhmäliikunnanohjaaja

Weckström Jonna, lähihoitaja, yhteisöpedagogi

Öhrnberg-Tauru Eva-Lotta, tiedonhallinnan suunnittelija

Vantaa

Ahokas Valtteri

Ahonen Reino

Antturi Saara

Bibani Gashaw

Blom Niko

Bäckström Ritva

Demiri Funda

Duran Somerpuro Sebastian

Eerola Antero

Havia Kristina

Heikkilä Markku

Heinonen Rauni

Helén Eeva

Hietalahti Heidi

Hiilinen Teemu

Hummastenniemi Heidi

Järveläinen Anu

Järvenpää Merja

Jääskeläinen Jari

Jääskeläinen Mia-Liisa

Karinen Ville

Karjalainen Jouko (sit.)

Katajisto Marjo

Kivistö Sirkku

Komeza Katja

Kotila Pirkko

Kyröläinen Markku

Lehkonen Rami

Länsiharju Ulla

Malin Mika

Nieminen Juha

Nykyri Elina

Pahtela Niina

Pietiläinen Jukka

Pursiainen Irja

Ruotsalainen Paju

Saramo Jussi

Sillanpää Minttu

Suihkonen Tuomas

Valta Sara

Virta Sonja

Westerlund Tor-Erik

Ylikoski Esa

Vasemmistoliitto ei pystynyt toimittamaan tietoa Vantaan ehdokkaidensa ammateista määräaikaan mennessä.

Perussuomalaiset

Kerava

Heiskanen Miikka, diplomi-insinööri

Hentunen Tuula, tavaratalomyyjä, varapääluottamusmies,

Lemmelä Tommi, turvallisuusvalvoja

Louko Elina, toimittaja, kaupunginvaltuutettu

Lumme Aino, toimistosihteeri, vapaaehtoistyöntekijä

Munne Martti, ohjelmistotestaaja, kaupunginvaltuutettu

Nymark Jari, turvallisuusalan ammattilainen, varavaltuutettu

Riikonen Leena, asiantuntijaterveydenhoitaja ESH, kaupunginvaltuutettu

Tammilehto Marja, eläkeläinen

Eskelinen Toni, työmaapäällikkö

Tirkkonen Jouni, sairaanhoitaja (amk), kaupunginvaltuutettu

Vainio Maarit, laskentamerkonomi

Vantaa

Aaltonen Marek, turvasuojaaja

Aho Petri, yrittäjä

Aidanjuuri Niemi Tanja, eduskunta ,avustaja, kaupunginvaltuutettu

Evans Anja, lähihoitajaopiskelija

Hartikainen Janne, diplomi-insinööri, kaupunginvaltuutettu

Heikkinen Minna, hammashoitaja lähihoitaja, varavaltuutettu

Hoffström Pekka, ensihoitaja

Isberg Jeppe

Jussila Ari, putkiasentaja, lautamies

Järä Juha, merkonomi, kaupunginvaltuutettu

Karhu Suvi, toimistotyöntekijä, ravintolakokki

Kosonen Marko, sairaanhoitaja (amk), lähihoitaja

Kulmala Mika, pääluottamusmies, linja-auton kuljettaja

Kärki Niilo, everstiluutnantti evp, valtuustoryhmän puheenjohtaja

Linnansalmi Sari, sosionomi. lähihoitaja

Lundell Kai-Ari, luokanopettaja, kaupunginvaltuutettu

Mattila Kari, yrittäjä, toimitusjohtaja

Mäkipernaa Aki (sit.), rikosylikonstaapeli, varavaltuutettu

Niikko Mika, kansanedustaja, nuorisojärjestöjohtaja

Paajanen Kati, yo ,merkonomi

Paukkonen Ilkka

Pentilä Mira, varavaltuutettu, käräjäoikeuden lautamies

Pietilä Aive

Pesonen Petrus, tuotantopäällikkö

Happonen Aapo, yhteiskuntatieteiden maisteri, varavaltuutettu

Liukkonen Pasi, yrittäjä, toimitusjohtaja

Pekkarinen Jukka, päihdeohjaaja, suntio

Lihavainen Antti, diplomi-insinööri

Hirvonen Mika

Mäkelä Juha-Pekka, raitiovaununkuljettaja, vanginvartija

Lipasti Yrjö

Savolainen Hannu, turvallisuusvalvoja, työsuojeluvaltuutettu

Kuhanen Janne

Tuovinen Jarkko, hammaslääkäri

Purojärvi Teemu, terveydenhoitaja, terveystieteiden maisteri

Pälve Tommi, media-assistentti

Rannikko Juhani, järjestyksenvalvoja, kohde-esimies

Rossi Rene, yrittäjä, integraatioarkkitehti

Saarinen Tanja, kasvatustieteen maisteri, ammatillinen erityisopettaja

Saimen Tuukka, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu

Siponen Ari, yrittäjä, sosiaali- ja terveyslautakunta

Suoniemi Juha, talousasiantuntija, kaupunginvaltuutettu

Naumanen Markku, venemestari, lifecoach

Uimonen Teemu, LVI ,asentaja, lautamies

Valtonen Timo, toiminnanjohtaja, ruoka-aputyöntekijä

Veltheim Erika, johtava sosiaalityöntekijä, yhteiskuntatieteiden maisteri

Virta Raija

Viteli Calle

Virtamäki Pekka

Leppälä Juhani, agronomi, ylitarkastaja

Leino Mila, lähihoitaja, kauneus- ja terveyskonsulentti

Weckman Markku, ylikonstaapeli em., kaupunginvaltuutettu

Etusivulla nyt

Luetuimmat

Mistä tänään puhutaan?

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut