Nyt puhuu sulkemisuhan alla ollut yrittäjä – "Emme käyttäneet vanhentuneita elintarvikkeita asiakkaiden annoksissa"
3
22 vuotta työtään tehnyt Firat Karabulut menetti melkein yrityksen terveystarkastajan pyörityksessä. Remontoidun ravintolan yleisilme on siisti ja raikas. Sauvo Jylhä
Katso isompi kuva- Tervetuloa herkuttelemaan uudistettuun ravintolaamme, niin uudet kuin vanhat asiakkaat, toivottaa Firat Karabulut. Sauvo Jylhä
Katso isompi kuvaFirat Karabulut on investoinut Kellokosken ravintolaan paljon. Sauvo Jylhä
Tanja Elina Niemi-Laurila
| Päivitetty
Kellokoskella Kirvesmiehentiellä Grill4u -pizzapaikkaa pitävä Firat Karabulut joutui terveystarkastajien pyörityksiin ja ahdinkoon, kun hänen ravintolaansa uhkasi sulkemisvaroitus.
– Yrittäjä oli tehnyt useita korjaustoimenpiteitä ja tarkastuksella toiminta täytti elintarvikelainsäädännön vaatimukset, kertoi terveysvalvonnan päällikkö Miia Suurkuukka aiemmin lehdelle.
Turkkilaislähtöinen Karabulut on toiminut Suomessa pitkään. Hän on ollut alalla 22 vuotta.
Yrittäjä on tyytyväinen terveysviranomaisten uudesta päätöksestä, mutta ihmettelee miksi ravintolan huomautuspöytäkirja kohdistui vääriin lausuntoihin.
Kielteisestä julkisuudesta ehti koitua paljon haittaa elinkeinotoiminnalle.
Firat Karabulut on investoinut Kellokosken ravintolaan paljon. Sauvo Jylhä
Karabulutin mukaan terveystarkastajan huomautukset korjattiin suurimmilta osin.
– Sulkemisvaroitus johtui remontin viivästymisestä sekä suunnittelusta.
Hän lisää, ettei ravintolassa olleita vanhentuneita elintarvikkeita ole käytetty asiakkaiden annoksissa.
– On ollut inhimillinen erehdys ettei muutamia tuotteita ole heitetty pois asianmukaisesti ajallaan. Kyseessä on ollut muutama yksittäinen raaka-aine, sanoo Karabulut, jonka näkemys on, että aihetta on paisuteltu.
– Puutteet ja huomautuksen aiheet on nyt siis korjattu, on vain hyvin ikävää, että epäkohdista oli annettu todellisuutta suurempi vaikutelma.