Niin sanottuun väkivaltaiseen ekstremismiin luokiteltavat rikokset kasvoivat Helsingissä vuonna 2022. Rikoksia tehtiin yhteensä 17, mikä oli enemmän kuin kahtena aikaisempana vuonna yhteensä.
Yli puolet näistä – 11 – oli yksittäisen henkilön aiheuttamia. Helsingin poliisilaitokselta kerrotaan, että asialla oli koronadenialisti eli henkilö, joka vastusti koronarajoituksia.
– Nämä koronadenialismiin liittyvät välikohtaukset ovat joko suullisesti tai internetin alustoilla esitettyjä epäiltyjä laittomia uhkauksia. Uhkaukset on kohdistettu sosiaali- ja terveysalan viranomaisiin ja niissä oli kyse koronarajoituksista ja koronarokotteiden vastaisuudesta, kertoo Helsingin poliisilaitoksen hälytys- ja valvontayksikön komisario Outi Säilä-Saartenoja.
Säilä-Saartenoja ei lähde kommentoimaan tapauksia sen tarkemmin. Hän ei myöskään kommentoi tekijää: ei esimerkiksi tekijän sukupuolta tai ikää.
– Koska tutkinta on osassa tapauksia vielä kesken, en kommentoi niitä sen tarkemmin, Säilä-Saartenoja sanoo.
Ylikomisario Jari Taponen kertoo Twitterissä, että aiemmin vastaavanlaiset rikokset tapahtuivat enimmäkseen mielenosoitusten yhteydessä.
– Viime vuonna osallistuimme 76 mielenosoitusneuvotteluun. Tunnelmat eivät juurikaan kiihdy, kun asioista keskustellaan ja neuvotellaan, Taponen kommentoi Twitterissä.
Hän ei ole erityisen huolissaan ääriliikkeiden väkivallasta: liittyy ääriliike sitten äärioikeistoon, äärivasemmistoon tai ääriuskonnollisuuteen.
– Jos jätetään huomiotta yhden koronarajoituksia vastustaneen henkilön tekemiset, perinteinen äärioikeisto- ja äärivasemmistoväkivalta tai uskonnolla perusteltu väkivalta Helsingissä on tällä hetkellä erittäin marginaalista.