Porin Ässät venytti voittoputkensa jääkiekon Liigassa neljän ottelun mittaiseksi, kun se löi maanantaina HIFK:n 3–2. Sarjakärki taipui 5 483 katsojan edessä lupaavasta alustaan huolimatta taulukkojumbolle, kun isoksi eroksi osoittautui tehokkuus maalinteossa. Voitolla Ässät nousi pois viimeiseltä sijalta.
– Meillä oli omat paikat. Tiukat pelit päättyy usein 3–2, tänään se oli 2–3, HIFK:n valmentaja Ville Peltonen kertoi lehdistötilaisuudessa.
Isäntien Jere Innala pääsi yllättämään takatolpan tuntumasta jo toisella minuutilla maalivahti Konstantin Volkovin. Ässien kuitti koitti nopeasti. Erän puolivälissä Alexander Ruuttu laukoi luistelusta ranteella maalivahti Michael Garteigin yllättäneen kudin.
Seuranneella porilaisten painostusjaksolla HIFK joutui rajuun myllytykseen, vain Garteigin pelastukset pitivät lukemat pitkään 1–1:ssä.
Isäntien tehottomuudesta kertoi korostaen se, että toisessa erässä HIFK pelasi ylivoimaa 57 sekuntia viidellä kolmea ja kolmannessa erässä 56 sekuntia neljällä kolmea vastaan – ilman maalia.
Päätöserässä vieraiden nelosketju ratkoi peliä tekemällä 41 sekunnissa kaksi ylänurkkaosumaa vieden Ässät 3–1-johtoon.
– Maistuu ihan törkeän hyvältä. En muistanutkaan, että tämä on näin hienoa. Ihan huikeata, odotan vaan, että pääsee pelaamaan – tämä on niin siistiä, tehot 1+1 koonnut Ässien ratkaisija Valtteri Pihlajamäki hehkutti CMoren tv-haastattelussa.
Nousuvireiselle Ässille voitto oli jo neljäs peräkkäinen ja takasi nousun JYPin ohi pisteen erolla.