Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Dallas Stars hankki Rangersista nuoren ruotsalaispuolustajan – "Hänellä on korkea potentiaali"

Jääkiekon NHL:n "suomalaisjoukkue" Dallas Stars vahvisti puolustusosaamistaan hankkimalla New York Rangersista 22-vuotiaan ruotsalaispuolustajan Nils Lundkvistin. Stars antoi Rangersille pelaajakaupassa ensimmäisen kierroksen (2023) ja neljännen kierroksen (2025) varausvuorot.

Lundkvist saapui Pohjois-Amerikkaan viime kaudella, ja hän pelasi Rangersissa 25 ottelua tehoin 1+3=4. Ruotsin kentillä Lundkvist pelasi vahvasti Luulajassa, jossa hänet valittiin SHL:n parhaaksi ruotsalaispuolustajaksi kaudella 2020–21.

– Nils on taitava puolustaja, joka sopeutui viime kaudella pohjoisamerikkalaiseen peliin. Hänellä on korkea potentiaali, Dallasin GM Jim Nill sanoi seuran verkkosivuilla.

Starsin suomalaispuolustajia ovat Miro Heiskanen, Esa Lindell ja Jani Hakanpää. Hyökkäyksessä viilettävät Roope Hintz ja Joel Kiviranta.