Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Italia jätti Suomen karatenaiset mitalitta EM-kisoissa

Suomen karatenaiset joutuivat tyytymään mitalin sijasta viidenteen sijaan Euroopan mestaruuskilpailuissa, kun tasokas Italia kukisti suomalaiset kumiten eli ottelujen pronssiottelussa 2–0 Espanjan Guadalajarassa. Ennen lauantain pronssiottelua Suomi oli voittanut perjantaina alkulohkossaan kolme ottelua ja hävinnyt välierän Saksalle.

Mitaliottelussa Titta Keinänen hävisi ensin vastustajalleen 0–4 ja perään Kiia Koponen kärsi omassa ottelussaan 0–2-tappion. Joukkueen kolmas lenkki Elina Lehtonen ei päässyt ollenkaan otteluvuoroon, koska mitaliottelu oli jo ratkennut.

Suomalaisittain EM-kisat olivat etenkin henkilökohtaisissa kilpailuissa pettymys. Otteluissa Suomen Björn Kulovuori ja kolme naiskaratekaa hävisivät jo avauskierroksella.