FC Lahti pestasi päävalmentajakseen Teemu Tainion, miesten jalkapalloliiga kertoi perjantaina verkkosivuillaan. Tainion sopimus on kaksivuotinen ja sisältää option kolmannesta vuodesta.
Pelaajaurallaan Valioliigaan ja Suomen maajoukkueeseen yltänyt Tainio on valmentanut kotimaisessa pääsarjassa aiemmin Valkeakosken Hakaa.
– En halua olla sellainen valmentaja, joka matkustaa jostain paikan päälle ja taas pois, vaan tarkoitus on muuttaa Lahteen ja asua täällä, torniolaislähtöinen Tainio painotti.
FC Lahti palasi liigakartalle täksi kaudeksi ja säilytti sarjapaikkansa. Joukkue aloittaa ensi kauteen valmistautumisen joulukuussa.
– Silloin alkavat myös harjoitukset ja pannaan vitonen silmään ja aletaan vetämään. Pari otteluakin pelataan vielä siinä ennen joulua, tuore päävalmentaja suunnitteli.