Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pohjois-Korea testasi ohjuksia ensimmäisen kerran Bidenin presidenttiyden aikana

Pohjois-Korea laukaisi kaksi lyhyen matkan ohjusta sunnuntaina, kertoivat Yhdysvaltain hallinnon virkamiehet tiistaina. Ohjustesti tehtiin vain päiviä sen jälkeen, kun Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken ja puolustusministeri Lloyd Austin vierailivat Japanissa ja Etelä-Koreassa.

Ohjustesti oli ensimmäinen sen jälkeen, kun Joe Biden nousi Yhdysvaltain presidentiksi. Biden on kommentoinut asiaa toteamalla, että Yhdysvaltain puolustusministeriön mukaan kyse on Pohjois-Korealle normaalista toiminnasta.

Toimittajille asiaa kommentoineen Yhdysvaltain hallinnon korkea-arvoisen virkamiehen mukaan ohjustesti oli Pohjois-Korean provokaatioiden pienemmästä päästä. Hänen mukaansa kyseessä ei ollut esimerkiksi ydinohjustesti tai mannertenvälisen ballistisen ohjuksen laukaisu.