Pohjois-Savon käräjäoikeus hylkäsi tiistaina syytteet jutussa, jossa keiteleläistä miestä syytettiin susien metsästämisestä myrkkysyöteillä alkuvuonna 2020. Käräjäoikeus totesi, että mies oli kyllä harkinnut vievänsä myrkytettyjä jauhelihanyyttejä luontoon, mutta näyttöä suunnitelman toteuttamisesta ei ollut.
Mies myönsi oikeudessa hankkineensa ksylitolia sisältäneitä jauhelihanyyttejä toiselta mieheltä. Hän kiisti kuitenkin jättäneensä niitä luontoon.
Myrkkysyöttien myynnistä oli syytteessä pohjoiskarjalainen mies, joka tuomittiin joulukuussa neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen myrkkysyöttien viemisestä metsään.
Syyttäjä vaati syöttien myyjälle rangaistusta avunannosta metsästysrikokseen. Koska pääsyytetyn syyte hylättiin, oikeus hylkäsi myös syytteen avunannosta.