Torstaina pahoinpitelyn uhriksi Vantaan Myyrmäessä joutunut postinjakaja on kuollut, kertoo poliisi.
Pahoinpitely tapahtui torstain vastaisena yönä noin puoli neljän aikaan. Postinjakaja sai erittäin vakavia vammoja, ja hän kuoli myöhemmin sairaalassa.
Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa murhana. Yksi henkilö on otettu kiinni, ja häntä tullaan poliisin mukaan esittämään vangittavaksi huomenna.
Poliisi pyytää edelleen havaintoja keskiviikon ja torstain väliseltä aamuyöltä kello kolmen ja neljän väliseltä ajalta Myyrmäen ja Kaivokselan alueilta. Erityisesti poliisia kiinnostavat havainnot Myyrmäentieltä.
Kaikki havainnot täysin mustiin pukeutuneesta miehestä pyydetään toimittamaan Itä-Uudenmaan poliisin vihjesähköpostiosoitteeseen vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi tai poliisin numeroon 050 399 9026.